Blog geri dön
Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, içerisinde barındırdığı yüksek oranlı progesteron hormonu sayesinde olası gebeliklerin önlenebilmesi için kullanılır. Ancak ertesi gün hapının bir doğum kontrol yöntemi olmadığını unutmamak gerekir. Düzenli kullanımı önerilmez. Korunmasız ilişkiler sırasında gebelikten şüphelenildiğinde, gebelik ihtimalini en aza indirmek için tercih edilir. Korunmadan gerçekleşen cinsel birlikteliklerde ne kadar dikkat edilse de gebelik riski vardır. Bu yüzden planlanmayan gebelikleri önlemek için ertesi gün hapı gibi ilaçlar kullanılır.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Korur?

Ertesi gün hapının etki düzeyi, korunmasız birliktelikten ne kadar sonra kullanıldığına göre değişiklik gösterebilir. İlk 24 saat içerisinde kullanıldığında gebeliği önleme oranı %98 civarındadır. Bu oran zaman içerisinde düşer. Mesela 48 saatten sonra kullanılan ertesi gün haplarının gebeliği önleme oranı ortalama olarak %75’dir. Bu oranlar ilacın kullanım şekline ve markadan markaya değişiklik gösterebilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Doğum kontrol hapı veya prezervatifsiz, yani korunmasız gerçekleşen cinsel birlikteliklerde her zaman az da olsa bir gebelik riski vardır. Bu risk bireyin yumurtlama takvimine göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden korunmasız cinsel birlikteliklerde gebelik riskini en aza indirmek için ertesi gün hapları kullanılabilir. Ertesi gün hapı, cinsel birliktelikten sonra ilk 24 saat içerisinde kullanıldığında en etkili sonucu vermektedir. Bu sebeple ilk 24 saat içerisinde kullanılmaları önerilir.

Ertesi Gün Hapı Zararları Nelerdir? Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapları içlerindeki yüksek oranlı progesteron hormonu sayesinde gebeliği önlerler. Bir anda vücuda bu kadar progesteron alınması birtakım yan etkilere yol açabilir. Bu yan etkiler ilacın dozuna ve kişinin kilosuna göre değişiklik gösterebilir. Ertesi gün hapının yan etkileri arasında şu gibi şikayetler vardır:

  • Adet düzensizliği, adet kanamasının gecikmesi veya normalden erken başlaması.
  • Lekelenme tarzı ara kanamalar.
  • Baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı. Mide bulantısı kusma ile de sonuçlanabilmektedir. Eğer kişi ertesi gün hapı kullandıktan hemen sonra kusarsa hap etkinlik gösteremez.
  • Memelerde temasa karşı hassasiyet.
  • Karın ağrısı ve karın bölgesinde şişkinlik hissi.
  • Yorgunluk, halsizlik ve uykululuk hali.

Bu yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ertesi gün haplarının önerilen sıklıktan fazla kullanıldığı durumlarda çok daha ciddi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Fiyat

Ertesi gün hapları eczaneden reçete gerekmeden alınabilir. Ertesi gün hapı fiyatları markadan markaya değişiklik gösterebilir. Fiyatlar eczaneden eczaneye de değişiklik gösterebilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button