Kürtaj İstanbul

  İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, yani rahimde yer alan embriyonun alınması için yapılan işlemdir. Dünya üzerinde birçok ülkede isteğe bağlı kürtaj İstanbul işlemleri yasal olarak yapılabilmektedir. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer alır. Avrupa birliği ve insan hakları komitesi tarafından kürtaja erişim hakkı, kadınların temel haklarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden ülkemizde de 10 haftaya kadar olan gebelikler, kadınların talepleri doğrultusunda sonlandırılabilmektedir. 10 haftadan daha geç olan gebeliklerin sonlandırılması için bazı yasal şartlar yer alır. İsteğe bağlı kürtajlarda evlilik durumu söz konusu ise diğer partnerin rızası da gerekmektedir. Aksi takdirde kürtaj yapan klinikler yasal sorunlarla karşılaşabilmektedir.

  Yazımızın devamında “İstanbul kürtaj fiyatları”, “Ameliyatsız kürtaj nasıl yapılır?”, “Kimler kürtaj olabilir?” ve “Vakumlu kürtaj nasıl yapılır?” gibi sorulara yanıt vereceğiz. Detaylı bilgi için bizi arayabilir, İstanbul Kadın Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Kürtaj Nedir?

  kürtaj İstanbulKürtaj işlemi, rahimde bulunan embriyonun çeşitli yöntemlerle alınması için gerçekleşen uygulamadır. İsteğe bağlı gerçekleşen kürtajlarla ancak 10 haftaya kadar olan gebelikler sonlandırılabilir. Bazı gebelikler anne adayının sağlığı açısından tehlikeli olabilir. Doğacak olan çocuk ciddi bir hastalık riski taşıyor olabilir. Bu gibi durumlarda gebelik 10. haftayı geçmiş olsa da doktor ve çeşitli kurul raporları ile sonlandırılabilir.

  Teknolojide ve tıp biliminde gerçekleşen gelişmeler sayesinde günümüzde kürtaj, çok daha kolay yöntemlerle gerçekleşebilen bir uygulamadır. Vakum kürtaj olarak bilinen bu işlem sayesinde istenmeyen gebelikler, klasik yöntemlere kıyasla çok daha kolay ve hasta için konforlu bir şekilde sonlandırılabilir.

  Kürtaj İstanbul Neden Yapılır?

  Kürtaj, birçok farklı amaç doğrultusunda yapılabilir. Genelde istenmeyen veya sağlık açısından riskli olan hamileliklerin sonlandırılması için yapılır. Daha detaylı bahsetmek gerekirse şu gibi durumlarda kürtaj işlemi uygulanabilmektedir:

  • Embriyoda gelişimsel ve kalıtımsal anormallikler varsa.
  • Gebelik ve doğum süreci, anne adayının sağlığı açısından risk oluşturuyorsa.
  • Embriyonun gelişimi durduysa.
  • Düşüğün ardından rahimde embriyo ve plasenta parçası kaldıysa rahmi temizlemek amacıyla.
  • Rahimde şüpheli bir kitlenin varlığı durumunda veya rahimde sıvı birikimi gerçekleşmişse.
  • Rahim duvarı kalınlaşması gibi bir hastalık söz konusu ise.

  Bunlardan anlaşılabileceği üzere kürtaj, yalnızca embriyonun rahimden alınması amacıyla kullanılan bir uygulama değildir. Buna ek olarak bazı hastalıkların teşhisi ve rahmin temizlenmesi amacıyla da yapılabilmektedir.

  Kürtaj Kimlere Yapılabilir?

  Kürtaj bazı şartların sağlanması durumunda talep eden herkese uygulanabilmektedir. Bu şartlar arasında şunlar yer alır:

  • İsteğe bağlı kürtajlar yalnızca gebeliğin ilk 10 haftası içerisinde yapılabilir.
  • Kürtaj yaptırmak isteyen kadın evli ise eşinin onayı gerekir, evli değilse sadece kendisinin talebi ile kürtaj yapılabilir.
  • Kürtaj yaptırmak isteyen birey evli olsa dahi 18 yaşından küçükse ailesinin veya yasal vasisinin onayı gerekir.
  • Kürtaj yaptırmak isteyen birey, 15 yaşından küçükse ailesinin onayı olsa dahi yasal mercilere bildirilmeden kürtaj uygulanmaz.

  Kürtaj İstanbul Nasıl Yapılır?

  Kürtaj işlemi genelde 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki klasik yöntemle kürtajdır. Bu yöntemde rahim içerisi, küret adı verilen özel aparat yardımı ile kazınır. Böylece gebelik sonlandırılır. Bu yöntem günümüzde pek tercih edilmemektedir.

  Bir diğer yöntem ise ilaçlı kürtajdır. Bu uygulama halk arasında düşük hapı ile kürtaj olarak da bilinmektedir. İlaçlı kürtajda, doktor tarafından reçete edilen ilaçlar sayesinde kürtaj gerçekleşir. Verilen ilk ilaç rahim duvarının inceltilmesine yöneliktir. Böylece embriyo rahme tutunmakta zorlanır. İkinci ilaç ise rahimde seri kasılmalara yol açar. Yani rahim duvarına yapışması zorlaşan embriyo, seri kasılmalar yardımı ile vücuttan atılır. Bu işleme ek olarak bazen revizyon kürtajı da yapılabilir. Revizyon kürtajı, rahimde parça kaldığı durumlarda yapılan kürtaj işlemidir. İlaçlı kürtaj da olsa mutlaka tam teçhizatlı bir ortamda bu işlemlerin doktor kontrolünde yapılması gerekir.

  Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

  Kürtaj son adet tarihinden itibaren 10 haftalık yasal sınır içerisinde yapılır.

  Kürtaj Süresi Kaç Hafta

  Yasal kürtaj süresi kaç hafta en çok sorulan sorular arasındadır. Yasal olarak kürtaj süresi 10 haftadır.

  Vakumla Kürtaj İstanbul

  Sonuncu yöntem ise vakumlu kürtaj veya vakumla kürtaj İstanbul olarak bilinen uygulamadır. Bu uygulama sırasında hastanın rahminde negatif basınç oluşturabilen modern bir cihaz kullanılır. Bu cihaz yardımı ile rahimde yer alan embriyo ve diğer parçalar vakum etkisi ile vücuttan alınır. Klasik yönteme kıyasla oldukça konforlu ve hızlı bir yöntemdir. İyileşme süreci de çok daha hızlı ve risksizdir. Ayrıca yapışıklık ve gebe kalamama gibi sorunlara yol açmaz. Bebek aldırmak

  Kürtaj Kaç Saat Sürer?

  Vakumlu kürtaj işlemi çoğu zaman 10 dakikadan kısa bir süre içerisinde son bulmaktadır. Ancak bu sürenin, uygulanma amacına ve farklı faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğini unutmamak gerekir. Eş rızası olup olmadığı doktor tarafından sorgulanır, eşin rızasını sormak önemlidir

  Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Vakumlu kürtaj sonrasında hastalar klasik kürtaj işleminden çok daha hızlı iyileşirler. Ancak yine de bu iyileşme süreci boyunca dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Kürtaj yaptıran kadınlar, bir süre hamam ve havuz gibi kamusal alanlardan uzak durmalıdırlar. Kişisel hijyenlerine dikkat etmelidirler. Beklenmedik bir kanama yaşadıklarında doktorlarını bilgilendirmelidirler. Kürtaj yaptıran kadınlara 2 hafta kadar cinsel birliktelikte bulunmamaları önerilir. Kürtaj sonrası adet gecikmesi. Doktor tavsiyelerine uymak, kürtaj sonrası iyileşme süresini kısaltacak; ortaya çıkabilecek ikincil problemlerin riskini düşürecektir.

  İstanbul Kürtaj Fiyatları 2024

  Kürtaj uygulaması, günümüzde birçok farklı şekilde ve birçok farklı amaç doğrultusunda gerçekleşebilir. Çocuk aldırma ücreti ne kadar İsteğe bağlı kürtajlar ülkemizde yasaldır. 10. haftaya kadar olan gebelikler isteğe bağlı kürtaj ile sonlandırılabilir. Kürtaj işleminin yöntemi veya kapsamı kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden kürtaj fiyatları da değişiklik gösterebilir. Gebelik sonlandırma fiyatları ve İstanbul kürtaj fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den Kürtaj randevusu alabilirsiniz.


  Call Now Button