Blog geri dön
Gebeliğe Hazırlık

Gebeliğe Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Gebelik anne ve baba adayları için çok özel bir deneyim olsa da inkar edilemeyen bazı zorlukları vardır. Gebe kalma sürecinin kendisi de bazı çiftler için zahmetli bir sürece dönüşebilir. Gebeliğin ideal bir şekilde gerçekleşmesi, devam etmesi ve bebeğin dünyaya sağlıklı bir şekilde gözlerini açabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Gebeliğe hazırlık kapsamında bu faktörleri gözden geçirmek, mümkünse bir doktordan gebelik öncesi danışmanlığı talep etmek gerekir. Gebelik öncesi danışmanlık sayesinde anne adayının sağlığı gebelik için en uygun düzeye getirilir. Böylece gebelik sürecine ideal bir adım atılmış olunur. Gebeliğe hazırlık; kişinin ideal kilosuna çıkması veya inmesi, özel bir beslenme programına uyması, bazı testler yaptırması ve gerekli vitamin tavsiyelerini alması ile yapılır.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik için yapılması gereken en önemli şey, danışmanlık alacak uzman bir doktor ile görüşmektir. Kadın doğum uzmanları, kadınların gebeliğe uygunluk şartlarını değerlendirebilir. Bu değerlendirmeler sırasında gebelik için ideal kilo hesaplaması, vitamin ve mineral dengesinin ölçümü, gebeliğe engel olabilecek faktörlerin tespiti ve bazı genetik hastalıklar için testler yapılabilir. Gerektiği durumlarda anne adayları, psikolojik destek alabilecekleri kişilere ve kurumlara yönlendirilebilir. Böylece hem mental olarak hem de fizyolojik olarak anne adayı, gebeliğe hazırlanır.

Gebelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelik öncesi dikkat edilmesi gerekenler arasında şu gibi faktörler yer alır:

  • Anne adayı, genel sağlık kontrollerini yaptırmalı ve gebelik açısından sorun oluşturabilecek olan rahatsızlıklarını tedavi ettirmelidir.
  • Gebelik öncesinde bir kadın doğum uzmanı ile görüşülmesi ve çeşitli sağlık taramalarının yaptırılması önerilir.
  • Gebe kalmayı engelleyen korunma yöntemleri bırakılmalıdır.
  • Anne adayı mümkün olduğunda fazla kilolarından kurtulmalı, zayıfsa ideal kilosuna ulaşmalıdır.
  • Sigara, alkol ve benzeri zararlı alışkanlıklar bırakılmalıdır.
  • Anne adayı stresten uzak durmalı ve gerektiğinde psikolojik destek almalıdır.
  • Gerektiği durumlarda folik asit ve vitamin desteği almalıdır.
  • Anne adaylarına bir kadın doğum uzmanından gebelik öncesi danışmanlık almaları önerilir. Bu danışmanlık hizmeti ileride gebelik takibi ve nihayetinde doğuma hazırlanma gibi hizmetleri de kapsayabilir.

Gebelik Öncesi Danışmanlık Antalya

Gebe kalmak isteyen kadınlara, gebelik öncesi danışmanlık hizmeti almaları önerilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi gebelik heyecanlı olduğu kadar zorlu da bir süreçtir. Bu sürece iyi hazırlanmak ve gebelik sırasında ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirmek gerekir. Gebelik öncesi danışmanlıktan sonra kişiler, talep ederlerse gebelik takibi ve doğuma hazırlık gibi konular hakkında da aynı hekimden hizmet talep edebilirler.

Konu hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Gebelik Öncesi Danışmanlık isimli yazıyı inceleyebilirsiniz. Bizi arayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button