Blog geri dön
Gebelik Belirtileri Antalya

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Adet gecikmesi.
 • Kasık bölgesinde ağrı.
 • Vajinal akıntı ve iç çamaşırı üzerinde lekelenmeler.
 • Vücutta şişkinlik görülmesi, ödem oluşumu.
 • Memelerde hassasiyet oluşması.
 • Halsizlik, kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesi.
 • Vücut ısısında artış meydana gelmesi.
 • İdrara çıkmada sıklık.
 • Özellikle sabahları belirginleşen mide bulantısı.
 • Koku hassasiyeti.
 • Duygu yoğunluğu, duygusal dalgalanmalar.

Bu belirtiler ve belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Gebelikten şüphelenildiği durumlarda eczanelerden alınan gebelik testleri ile veya hastanelerde uygulanan kan testleri ile gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğinden emin olunabilir.

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin belirtileri döllenmeden en erken 5 ila 10 gün arasında kendilerini göstermeye başlarlar. Bu belirtiler bazı durumlarda regl veya regl öncesi sendrom (PMS) belirtileri ile karıştırılabilir. Bu yüzden âdet kanamasının geciktiği durumlarda hastalar gebe kaldıklarından şüpheleniyorlarsa gebelik testi yaptırabilirler.

Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dişi üreme hücresi olan yumurtanın döllenmesi ile kadınların vücudunda birtakım değişimler meydana gelmeye başlar. Bu değişimler yavaş başlayıp hız kazanarak gebelik boyunca devam ederler. Kişiler gebeliğin erken dönemlerinde bu belirtiler sebebi ile gebe kaldıklarından şüphelenebilirler. Mesela âdet gecikmesi bu belirtilerden en önemlisidir. Âdet kanamasında gecikmeye yorgunluk, memelerde hassasiyet ve bulantı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Gebeliğin kesin olarak anlaşılabilmesi için gebelik testi yapılmalıdır. Gebelik testleri eczanelerden tedarik edilebilir. Yine hastanelerde ve kliniklerde gerçekleşebilen gebelik kan testi ile de kişiler gebe kalıp kalmadıklarından emin olabilirler.

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Döllenen yumurta yaklaşık 5 ila 6 gün içerisinde rahme yerleşir. Bu süreçte anne adayı BETA HCG isimli bir hormon salgılamaya başlar. Bazı testler âdet kanamasının gecikmesinden 5 gün sonra bile idrardaki HCG hormonunu tespit edebilir. Testlerin kesinliği ve en erken ne zaman kullanılabilecekleri markadan markaya değişiklik gösterebilir. Genel olarak bahsetmek gerekirse kanda zaman içerisinde artış gösteren HCG hormonu, hemen hemen 15 gün içerisinde idrarda test ile tespit edilebilecek miktara ulaşır.

Gebelik Takibi Antalya

Gebelik çiftler için heyecanlı olduğu kadar zorlu da bir süreçtir. Bu süreçte anne adayının ve bebeğin düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi önerilir. Böylece olası sağlık sorunları erkenden teşhis edilebilir ve tedaviler sağlanabilir. Antalya gebelik takibi ile bebeğin ve annenin sağlığı, modern tıbbın elverdiği ölçüde güvence altına alınmış olur.

Gebelik takibi ile ilgili detaylı bilgi için sitemizde yer alan Gebelik Takibi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button