Blog geri dön
Kürtajdan Sonra Hamile Kalınır mı

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Kürtaj sonrası yeniden hamile kalmak mümkündür. Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen kürtaj işlemi kadınların rahimlerine veya doğurganlıklarına zarar vermez. Yani kürtaj yaptırmayı planlayan hastaların daha sonrasında hamile kalamamaktan korkmalarına gerek yoktur. Kürtaj işlemi ile yalnızca o an ki gebelik sonlandırılır. Daha sonra gerçekleşen gebelikler kürtajdan etkilenmezler. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi kürtajın ideal koşullar altında ve alanında uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde kişinin hem doğurganlığı hem de hayatı tehlikeye girilebilir.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınmalı?

Kürtajdan sonra en az bir âdet dönemi kadar beklemek, olası gebelikler açısından daha sağlıklı olacaktır. Kürtaj sırasında rahim ciddi bir hasar almasa da uygulamanın rahmi hiç etkilemediğini söylemek doğru değildir. Kürtajdan sonra bir ay içerisinde rahim kendini tamamen toplayabilir ve bir sonraki gebelik için en ideal şartları oluşturabilir. Kürtajdan sonra en az 2 hafta cinsel birlikteliğin önerilmediğini de unutmamak gerekir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak Zor Mu?

Kürtaj sonrasında hamileliği zorlaştıran bir durum görülmez. Kürtaj işlemi günümüzde özel vakum cihazları ile yapılabilmektedir. Halk arasında vakumlu kürtaj olarak bilinen bu işlem klasik kürtaj yöntemine göre çok daha konforlu ve moderndir. Hastalar vakumlu kürtaj işleminden sonra biraz dinlenip klinikten ayrılabilir. Günlük yaşamlarına dönmeleri konusunda bir engel bulunmaz. Vakumlu kürtaj işleminin rahim üzerindeki etkileri en az seviyededir. Kişinin sonradan hamile kalmasını engellemez veya zorlaştırmaz.

Kürtaj Ücreti Antalya

Tıp biliminin ve teknolojinin gelişimi ile birlikte kürtaj uygulamaları da çok daha kolay ve konforlu bir hale gelmiştir. Böylece hastalar kürtajdan sonra yarım saat kadar dinlenip günlük yaşamlarına dönebilmektedir. Kürtaj uygulaması sırasında hastanın doğurganlığını azaltabilecek veya olumsuz etkileyebilecek bir işlem yapılmaz. Hastalar kürtajdan sonra da gebe kalabilirler.

Antalya kürtaj ücreti, kürtaj işleminin nasıl ve hangi amaçla gerçekleştiğine göre değişiklik gösterebilir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için sitemizde yer alan Kürtaj isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Antalya kürtaj fiyatları ve benzer konular hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button