Antalya Polikistik Over Sendromu Tedavisi 

  Dişi üreme organlarının birlikte uyum içerisinde çalışmaları; kadınların doğurganlıkları ve genel sağlıkları açısından çok önemlidir. Bu organlardan ve üstlendikleri görevlerden birinin aksaması ile birçok olumsuz durum ortaya çıkabilir. Hastalar ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Oldukça sık görülen kadın hastalıkları arasında polikistik over sendromu Antalya da yer alır. Polikistik over sendromu sebebi ile yumurtalıklar gibi önemli organlarda; sayıları ve büyüklükleri değişiklik gösterebilen kistler oluşur. Bu kistler yumurtalıklarla beraber çevre organların sağlığını ve işleyişini bozabilir. Kadınlar polikistik over sendromuna bağlı olarak âdet düzensizliği ve kısırlık gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirler.

  Polikistik over sendromu, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu tedavi sırasında çeşitli ilaçlar reçete edilebilir. Düzenli doktor kontrolü ile hastanın sağlık durumu takip altına alınabilir. Böylece polikistik over sendromuna bağlı görülen bazı rahatsızlıklar önlenebilir veya erkenden tedavi edilebilirler.

  Polikistik over sendromu tedavisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Nedir?

  Polikistik over sendromu; hormon dengesindeki bozulmalar sebebi ile ortaya çıkan, oldukça yaygın bir kadın hastalığıdır. Bu hastalık genelde kadınların vücudunda da bir miktar salgılanan erkeklik hormonlarının artışa geçmesi ile görülür. Yumurtalıklarda oluşan kistler; yumurta foliküllerinin bu hormon değişimlerinden etkilenmesi, çatlayamamaları ve kistleşmeleri sonucu oluşurlar. 

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

  Yumurtalıklarda folikül isimli küçük kesecikler bulunur. Bu kesecikler zamanı geldiğinde çatlayarak yumurta hücrelerini açığa çıkarırlar. Ancak bu çatlama işleminin düzgün bir şekilde gerçekleşebilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartların başında, düzgün bir hormon dengesi yer alır. Hormon dengesinde yaşanan değişimler; yumurta foliküllerini olumsuz etkileyebilir. Bu da bu foliküllerin düzgün bir şekilde çatlamalarına engel olur. Foliküller zaman içerisinde kistleşirler. Böylece polikistik over sendromu adı verilen hastalık meydana gelir. Polikistik over sendromu genelde, kadın vücudunda artışa geçen erkeklik hormonları sebebi ile görülür. 

  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  En sık rastlanan polikistik over sendromu belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Adet düzensizliği.
  • Seste kalınlaşma.
  • Saç dökülmesi.
  • Memelerde hassasiyet.
  • Memelerin duruma göre küçülmeleri veya büyümeleri.
  • Ara kanamalar.
  • Depresyon ve kaygı gibi duygu durum bozuklukları.
  • İnsülin direncinde değişimler.
  • Gebe kalmada güçlük, kısırlık.

  Polikistik over sendromu belirtileri ve belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Saydığımız belirtiler sebebi ile polikistik over sendromundan şüphelenen kadınlara vakit kaybetmeksizin bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri önerilir. 

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Polikistik over sendromu tedavisi çeşitli muayeneler ve tetkikler sonucu hastaya özel olarak planlanır. Bu tedavinin başarılı olabilmesi için hastanın hormon dengesinin ve yumurtalıklarda yer alan kistlerin detaylıca incelenmesi gerekir. Tedavi planlaması için hormon testleri, kan testleri ve ileri görüntüleme teknikleri ile incelemeler yapılabilir.

  Polikistik over sendromu tedavisi iki farklı yaklaşımla yapılabilir. Her iki yaklaşımda da çeşitli ilaçlarla hormon dengesi kurulmaya çalışılır. İlk yaklaşımda çeşitli ilaçlarla yumurtlama sürecinin durdurulmasına yöneliktir. Böylece yeni kist oluşumu önlenmiş olur.

  Polikistik over sendromunun diğer tedavisi de ilaçlarla yapılır. Bu ilaçlar sayesinde yumurtlama sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması sağlanır. Böylece foliküller düzgün bir şekilde çatlayabilirler ve kiste dönüşmezler. Bahsettiğimiz yöntemlerden hangisinin seçileceği doktor kararına ve hasta talebine göre değişiklik gösterebilir.

  Bunlara ek olarak polikistik over sendromu sebebi ile görülen bazı rahatsızlıkların tedavisi de bahsettiğimiz tedavi sürecine eşlik edebilir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Polikistik over sendromu tedavi edilmediği takdirde hastanın günlük yaşamını etkileyen pek çok olumsuzluğa yol açabilir. Buna ek olarak hastalar; kalp damar hastalıkları ve endokrin hastalıkları gibi birçok ikincil hastalığa yakalanabilirler. Bu yüzden polikistik over sendromu tedavisi ihmal edilmemelidir. 

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Fiyatları Antalya

  Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda oldukça sık görülen bir hastalıktır. Genelde vücuttaki hormon dengesizliği sebebi ile yumurtalıklarda kist oluşumu şeklinde kendisini gösterir. Tedavi edilmediği takdirde pek çok ikincil hastalığa yol açabilir.

  Polikistik over sendromu tedavisi, genelde çeşitli ilaç uygulamaları ile yapılır. Bu uygulamalar hastaya özel olarak belirlenirler. Böylece isabetli ve başarılı bir tedavi mümkün olur. Tedavi süreci hastaya özel olarak planlandığı için polikistik over sendromu tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Antalya polikistik over sendromu tedavisi fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button