Blog geri dön
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk Gece Kanaması Nedir?

Cinsel birliktelik yaşamamış kadınların vajina girişinde kızlık zarı olarak bilinen zarımsı bir doku yer alır. Bu zar ilk cinsel birliktelik sırasında penisin vajinaya girmesi ile yırtılır. Kızlık zarının yırtılması ile bir miktar kanama görülebilir, bu kanamaya ilk gece kanaması denir.

İlk İlişkide Kanama Olmak Zorunda Mı?

İlk cinsel birliktelikte kanama gerçekleşmek zorunda değildir. Kızlık zarlarının yapısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kadınların kızlık zarı epey esnek bir yapıya sahip olabilmektedir. Bu yüzden cinsel birleşme sırasında yırtılmazlar, penis zarda yırtılmaya sebep olmadan vajinaya girebilir. Yine ilişki öncesinde yeterli miktarda ‘’ön sevişme’’ yapılırsa vajina ilişkiye hazır hale gelebilir. Böylece ilişki sırasında ağrı ve kanama azalabilir ya da kanama hiç görülmeyebilir. Bu yüzden ilk ilişkide kanaması olmayan her kadının, ilişkiden önce ‘’bakire’’ olmadığını söylemek doğru değildir. 

İlk İlişkide Kan Gelmemesi Nedenleri Nelerdir?

İlk ilişki sırasında birçok sebepten kanama gerçekleşmeyebilir. Bu sebepler arasında şunlar yer alır:

  • Daha öncesinde sportif aktivitelere veya ağır fiziksel faaliyetlere bağlı olarak kızlık zarının zarar görmüş olması.
  • Kızlık zarının tampon kullanımına bağlı veya vajinaya fiziksel darbe alma sonucu yırtılmış olması.
  • Kızlık zarının yırtıldığı noktada hiç kan damarı bulunmaması.
  • Kızlık zarının yırtıldığı noktada bulunan kılcal damarların hemen pıhtılaşması.
  • Kanamanın fark edilemeyecek kadar az olması.
  • Kızlık zarı delikli bir yapıya sahiptir. Bu deliğin veya deliklerin yeterince geniş olduğu durumlarda kanama gerçekleşmeyebilir.
  • Bazı kadınlar doğuştan kızlık zarına sahip olmayabilir.
  • Kızlık zarı elastik bir yapıya sahip olabilir ve ilişki sırasında kanamaya yol açacak kadar zarar görmeyebilir.
  • Cinsel birleşmeden önce ‘’ön sevişme’’ sayesinde vajina kayganlığı artmış olabilir ve buna bağlı olarak kızlık zarı kanamaya sebep olacak kadar yırtılmayabilir

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları Antalya

Kızlık zarının biyolojik olarak neredeyse hiçbir görevi yoktur. Yalnızca vajina ile dış dünya arasında bir bariyer oluşturur. Bu bariyerin çeşitli zararlı mikroorganizmalara karşı vajinayı bir miktar koruduğu düşünülür. Ancak Türkiye gibi bazı ülkelerde, kızlık zarına sosyokültürel anlamlar yüklenmiştir. Kişinin ‘’bakireliği’’ kızlık zarı üzerinden değerlendirilir. Bu sebeple kadınlar aile ve toplum önünde bazı sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu sorunlardan çekinen kadınlara kızlık zarı muayenesi olmaları önerilir. Kızlık zarı kişi farkına bile varmaksızın yırtılabilmektedir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise kızlık zarı muayenesidir. Böylece gerek görüldüğü durumlarda kızlık zarı dikimi de gerçekleştirilebilir. Konu hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Kızlık Zarı Muayenesi ve Kızlık Zarı Dikimi isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

Kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkına bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button