Antalya Miyom Tedavisi 

  Dişi üreme sistemini meydana getiren organların her biri, kadınların genel sağlıkları ve doğurganlıkları için çok önemlidir. Bu organlarda meydana gelen yapısal bozukluklar, kitleler, enfeksiyon hastalıkları ve diğer rahatsızlıklar tüm vücudu etkileyebilirler. Âdet kanaması gibi çok önemli döngülerde düzensizliklere yol açabilirler. Miyomlar da o hastalıklardan biridir. Çoğu zaman belirtisiz seyretseler de bazı hastalarda kısırlığa kadar varabilen ciddi rahatsızlıklara yol açabilirler. Bu yüzden düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri ve gerektiği zaman tedavi edilmeleri gerekir. Miyom tedavisi; hastanın taleplerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak birkaç farklı şekilde gerçekleşebilir. Yazımızın devamında miyomlar hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

  Antalya miyom tedavisi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Miyomlar, rahmi oluşturan kas hücrelerinin çoğalması ile meydana gelen genellikle iyi huylu tümörlerdir. Genellikle iyi huylu yapıda olan bu tümörler, çoğu hastada belirti vermezler. Bu yüzden genelde rutin jinekoloji muayeneleri sırasında teşhis edilirler. Ancak bazı hastalarda adet düzensizliği, ağrı, anormal kanama  ve gebe kalmada zorluk gibi ciddi sorunlara yol açabilirler. Miyomlar nadiren de olsa kontrolsüzce çoğalmaya başlayıp kanserli bir yapıya dönüşebilirler. Saydığımız her iki durumda da tedavi edilmeleri gerekir.

  Miyom Neden Olur?

  Miyomların tam olarak hangi sebepten meydana geldikleri bilinmemektedir. Ancak hangi faktörlerin miyom oluşumuna yol açabileceği konusunda tahminler mevcuttur. Miyomlar genelde;

  • Genetik sebeplerden,
  • Fazla doğum yapmaktan,
  • Doktor kontrolü olmadan düzensiz kullanılan doğum kontrol hapları gibi hormon içerikli ilaçlar kullanmaktan,
  • Aşırı kilo ve obezite gibi sebeplerden,
  • Menopozun sebep olabileceği hormon dengesizliklerinden meydana gelebilirler.

  Miyomun neden oluştuğu konusunda fikir sahibi olabilmek için detaylı bir doktor muayenesi gerekir.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyomlar çoğu zaman belirti vermeden oluşan kitlelerdir. Hastalar, rahimlerinde miyom olduğunu genelde başka bir hastalık için gittikleri jinekoloji muayenelerine öğrenirler. Bazı hastalarda ise miyomlar, oldukça rahatsızlık verici şikâyetlere yol açabilirler. En sık görülen miyom belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Âdet düzensizliği.
  • Normalden daha şiddetli âdet sancıları.
  • Anormal kanamalar.
  • Kasık bölgesinde ağrı.
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi.
  • Sık sık idrara çıkma ve hatta bazı durumlarda idrar kaçırma.
  • Kabızlık.
  • Gebe kalmada güçlük, kısırlık.

  Miyom belirtileri ve belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Miyomdan şüphelenen kadınlara bir an önce alanında uzman bir doktorla görüşmeleri önerilir. Böylece bahsi geçen şikâyetler giderilebilir ve hastalar eski hayat kalitelerine geri kavuşabilirler.

  Miyom Nasıl Anlaşılır?

  Miyomların kişi tarafından anlaşılması çok zordur. Çoğu zaman belirti vermeyen miyomlar, belirti verdikleri durumda da hasta tarafından diğer kadın hastalıklarından ayırt edilemezler. Bu yüzden miyomlar ancak bir kadın doğum uzmanı tarafından teşhis edilebilir.

  Miyom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen miyomlar; kasık ağrıları ve şiddetli âdet kanamaları ile hastanın hayat kalitesini düşürmeye devam ederler. Kronik anemiye yol açabilirler. Miyomların gebe kalmada güçlük ve kısırlık gibi rahatsızlıklara yol açabildikleri de bilinmektedir. Tüm bunlara ek olarak miyomlar, bazı durumlarda kontrolsüzce büyüyebilirler. Kanserli yapıya dönüşerek çok daha tehlikeli ve tedavisi zor bir hastalığa dönüşebilirler. Bu yüzden miyomlar hafife alınmamalı ve mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile iletişime geçilmelidir.

  Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  miyom tedavisi Eğer bu etkiler az ve kişinin yaşam kalitesini düşürmüyorlarsa düzenli doktor kontrolleri yeterli olabilir. Miyom belirtileri kişinin günlük yaşantısını etkiliyorsa veya bir semptoma yol açıyorsa  veya miyomun kanserli yapıya dönüşme tehlikesi varsa cerrahi işlemler gerekebilir.

  Miyom tedavisinde kullanılan cerrahi operasyonlar iki ayrı başlık altında toplanırlar:

  Açık Miyom Ameliyatı

  Genel anestezi altında gerçekleşen bir operasyondur. Açık miyom ameliyatı sırasında hastanın karın bölgesine miyomun boyutuna göre cerrahi kesiler atılır ve rahme ulaşılır. Böylece miyomlar hastanın vücudundan alınır ve hasta eski sağlığına kavuşabilir.

  Kapalı Miyom Ameliyatı

  Laparoskopi ile miyom ameliyatı olarak da bilinen bu işlem açık miyom ameliyatına kıyasla çok daha konforlu ve moderndir. Kapalı miyom ameliyatında hastanın karın bölgesine atılan kesilerin boyutu çoğu zaman 1 santimetreyi bile bulmaz. Bu yüzden kapalı miyom ameliyatı sonrası iyileşme süresi, açık miyom ameliyatına kıyasla çok daha kısadır. Hastaların ameliyat yaraları küçük olduğu için daha hızlı ve daha sorunsuz iyileşirler.

  Miyom Tedavisi Fiyatları Antalya

  Miyomlar çoğu zaman belirtisiz seyrederler. Bu yüzden genelde hastalar, doktor takibi ile günlük yaşantılarına devam edebilirler. Bazı durumlarda ise miyomlar; âdet düzensizliğinden kanamaya ve  kısırlığa kadar varabilen ciddi şikâyetlere yol açabilirler. Bu durumda tedavi edilmeleri gerekir. Miyom tedavisi bilimsel yöntemler ışığında hastanın şikâyetlerine özel olarak planlanır. Bitkisel miyom tedavisi gibi alternatif yöntemlerin aksine bu tedaviler çok daha güvenli ve başarılıdırlar. Saydığımız sebeplerden Antalya miyom tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Antalya Miyom tedavisi fiyatları ve miyom ameliyatı ücreti hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir; Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button