Antalya Adet Düzensizliği Tedavisi 

  İnsan sağlığı açısından çok önemli bazı bedensel döngüler vardır. Bu döngüler sayesinde metabolizma görevlerini sorunsuzca yerine getirebilir, hormon dengesi gibi önemli dengeler korunabilir. Kadın bedeni açısından en önemli döngülerden biri de adet döngüsüdür. Adet döngüsü boyunca yumurtlama, rahimde yaşanan değişimler ve kanama süreci gibi çok önemli olaylar gerçekleşir. Bu olaylar gerek kadınların sağlığı gerekse de doğurganlıkları açısından oldukça önemlidirler. Adet döngüsü sırasında her ay kadın vücudu, kendisini gebeliğe hazırlar. Yumurta folikülü çatlar ve döllenmeyi bekler. Rahim duvarı kalınlaşarak olası bir gebelik için kendisini hazırlar. Eğer döllenme gerçekleşirse döllenen yumurta rahim duvarına tutunur. Döllenme gerçekleşmezse kalınlaşan rahim duvarı yeniden yıkılır ve kanama olarak vücuttan atılır. Bu olaylar ortalama olarak her 28 günde bir tekrar ederler.

  Bu döngüde yaşanabilecek olası problemler, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Adet düzensizliği de bu sorunlardan biridir. Çeşitli rahatsızlıklar sebebi ile meydana gelebilen adet düzensizliği, kadınların hem günlük yaşamları hem de bedenleri üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Adet düzensizliği tedavisi, bu önemli döngüde düzensizliğe yol açan problemlerin belirlenmeleri ve ortadan kaldırılmaları ile gerçekleşir

  Antalya adet düzensizliği ve regl düzensizliği hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Adet Döngüsü Nedir?

  Adet döngüsü; kadınların doğurganlıkları ile doğrudan ilgili olan ve her 28 günde bir tekrar eden önemli bir süreçtir. Bu süreç sırasında kadınların vücudunda birtakım değişimler meydana gelir. Bu değişimlerde hormonların büyük bir payı vardır. Birçok kadın hastalığı ve metabolizmal hastalık adet döngüsünde düzensizliklere yol açabilmektedir.

  Adet Düzensizliği Nedir?

  Adet kanamaları 21 günden daha sık veya 35 günden daha seyrek gerçekleşirlerse, hastaların adet düzensizliği olduğu düşünülür. Adet kanamaları ortalama olarak her 28 günde bir gerçekleşirler. Eğer bir kadın 20 günde bir ya da daha sık; 36 günde bir veya daha seyrek bir şekilde adet oluyorsa adet düzensizliği olabilir.

  Adet döngüsünün düzenli olarak tekrar etmediği hastalarda birtakım sağlık sorunları ve rahatsızlıklar bulunuyor olabilir.

  Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Adet düzensizliği birçok kadın hastalığı sebebi ile ortaya çıkıyor olabilir. Buna ek olarak bazı metabolizma hastalıkları ve psikolojik durumlar da adet döngüsünde düzensizliklere yol açabilir. Adet düzensizliği sebepleri arasında en sık rastlanılanları şunlardır:

  • Hormon düzensizliği, hormon dengesindeki değişimler.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Rahim polipleri ve miyomları.
  • Çikolata kisti.
  • Vajinal enfeksiyonlar.
  • Rahim duvarı kalınlaşması.
  • Polikistik over sendromu.
  • Rahim ağzı kanseri, rahim ve yumurtalık kanserleri.
  • Şeker hastalığı, diyabet.
  • Kaygı bozukluğu, stres ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları.
  • Gebelik durumu
  • Düşük sonrası.
  • Dış gebelik.
  • Bazı hormon ilaçlarının kullanımı.

  Bunlara ek olarak daha birçok hastalık adet döngüsünde düzensizliğe yol açabilir. Bu hastalıkların tespiti ve tedavisi için alanında uzman bir kadın doğum doktoru ile görüşmek şarttır.

  Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

  Adet düzensizliği genelde bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu yüzden başlı başına bir hastalık olarak kendi belirtilerine sahip değildir. Ancak ‘’Adet düzensizliği nasıl anlaşılır?’’ veya ‘’adet olamama sebepleri nelerdir? ‘’ diye sorulduğunda hastaların kendilerini değerlendirmelerine yardımcı olan bazı ölçütler vardır. Bu ölçütler arasında şunlar yer alır:

  • 21 günden daha sık adet olmak.
  • 36 günden daha seyrek adet olmak.
  • 3 aydan daha uzun süredir adet olamamak.
  • Adet kanamalarının 2 günden az veya 7 günden fazla sürmesi.
  • Kanama miktarının normalden fark edilir derecede az veya çok olması.

  Bu gibi durumlarla karşılaşan hastalar adet düzensizliğinden şüphelenebilirler. Kesin teşhis için doktor muayenesi elzemdir.

  Adet Düzensizliği Zararları Nelerdir?

  Adet düzensizliğinin birçok farklı şekli vardır. Adetler normalden daha sık gerçekleşiyorsa veya adet kanamaları fazlaysa hastalar; kan kaybına bağlı bazı sorunlarla karşılaşabilirler.

  Adet düzensizliğine bağlı görülen kansızlık; hastalarda dikkat kaybına ve kronik yorgunluğa yol açabilir. Bunlar günlük yaşamı oldukça olumsuz etkilerler.

  Adet Düzensizliği Nelere Yol Açar?

  Adet düzensizliği birçok hastalık sebebi ile ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklar, tedavi edilmediklerinde adet düzensizliği devam eder. Adet düzensizliğine ek olarak farklı ve daha ciddi rahatsızlıklar da zaman içerisinde kendilerini gösterebilirler. Bu yüzden adet düzensizliği olan hastalar, vakit kaybetmeksizin bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelidirler.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Adet düzensizliği tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hastaya en uygun tedavinin planlanabilmesi için detaylı bir tetkik ve muayene süreci gerekir. Böylece adet düzensizliğine yol açan hastalıklar teşhis edilebilirler.

  Adet düzensizliği tedavisi; döngüdeki düzensizliğe yol açan duruma göre ilaçlarla, hormon takviyeleri ile veya cerrahi müdahalelerle yapılabilir. Bu tedavilerin tamamı doktor tarafından hastaya özel olarak planlanırlar. Böylece isabetli ve başarı oranı yüksek bir tedavi mümkün olur. Adet düzensizliği, doğru bir tedavi ile tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları Antalya

  Adet döngüsü kadın sağlığı için çok önemlidir. Bu döngü birçok hastalık sebebi ile bozulabilir. Adet düzensizliği tedavisi de bu hastalıkların tespiti ile mümkün olur. Tedavinin şekli ve kapsamı da regl düzensizliğine yol açan hastalığa göre değişiklik gösterir. Bu yüzden adet düzensizliği tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişebilir.

  Antalya adet düzensizliği tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button