Antalya Kısırlık Tedavisi 

  Çocuk sahibi olmak, birçok insanın küçük yaşlardan beri kurduğu hayallerden biridir. Biyolojik fonksiyonlarında bir sorun olmayan, sağlıklı bireylerde döllenme işlemi, birkaç denemeden sonra gerçekleşebilir. Böylece gebelik meydana gelir ve ideal olarak 9 ay 10 gün sonra ise bebeklerine kavuşabilirler. Bazı erkekler ve kadınlar; üremelerine engel olan birtakım sağlık sorunlarına sahip olabilirler. Eğer 12 ay boyunca korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşmemişse bu kişilerde kısırlık olduğundan şüphe edilebilir. Kısırlık çiftlerden birinden veya her ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. Erkeklerde kısırlık sebepleri ile kadınlarda kısırlık sebepleri birbirlerinden farklıdırlar. Ancak bu sebeplerin hepsi genel olarak; sperm hücresinin yumurta hücresini dölleyememesine yol açarlar.

  Kısırlık, kısırlığa yol açan sebeplerin tespit edilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Günümüzde aşılama tedavisi gibi yöntemler sayesinde; döllenmenin gerçekleşememesine yol açan bazı süreçler atlanabilmektedir. Bu tarz tedavi yöntemleri sayesinde her yıl on binlerce çift çocuk sahibi olmaktadır. Antalya kısırlık tedavisi ve aşılama tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Kısırlık Nedir?

  Tıp dilinde infertilite olarak bilinen kısırlık, 12 ay boyunca devam eden korunmasız ilişkiye rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi durumuna verilen isimdir. Eğer anne olmak isteyen bireyin yaşı 35’den büyükse 6 ay korunmasız ilişkiye rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi durumu da kısırlık olarak değerlendirilir. 35 yaşından büyük kadınlarda doğurganlık oranı git gide azalmaya başladığı için bu kadınlarda 6 ay deneme sürecinden sonra kısırlıktan şüphelenilebilir. Kısırlık erkeklerde ve kadınlarda birçok farklı sebepten meydana gelebilir. Kısırlık tedavisi de bu sebeplerin belirlenmesi ve özel tedavi yöntemlerinin seçilmesi ile mümkün olur.

  Kısırlık Neden Olur? Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

  Kısırlık, kadınlarda ve erkeklerde farklı sebeplerden meydana gelebilmektedir.

  Kadınlarda kısırlık sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Polikistik over sendromu olarak bilinen hastalık.
  • Rahimde bulunan miyomlar.
  • Çikolata kisti.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Rahimde bulunan polipler.
  • Yumurtalık rezervlerinde meydana gelen azalmalar.
  • Hormon düzensizliği.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar.

  Bunlara ek olarak farklı hastalıklar da kadınlarda kısırlığa yol açabilir. Kadınlarda kısırlık sebepleri ancak detaylı bir kadın doğum uzmanı muayenesi ile belirlenebilir.

  Erkeklerde kısırlık sebepleri arasında ise şunlar yer alır:

  • Sperm sayısında düşüklük.
  • Sperm kalitesinde düşüklük.
  • Spermlerin hareket kabiliyetlerinde düşüklük.
  • Spermlerde yapısal bozukluklar ve şekil bozuklukları bulunması.
  • Testis damarlarında genişleme.
  • Diyabet hastalığı.
  • Hormon düzensizliği.
  • Azospermi olarak bilinen ve menide canlı sperm bulunmaması manasına gelen hastalık.
  • Sperm kanallarında meydana gelen tıkanıklıklar.
  • Alkol, sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı.

  Erkeklerde bunlara ek olarak daha birçok hastalık kısırlığa yol açabilmektedir. Bahsettiklerimiz, en sık karşılaşılan kısırlık sebepleridir.

  Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kısırlık tedavisi, doktor tarafından çiftlere özel olarak hazırlanan birtakım süreçler içerir. Bu süreçlerin planlanabilmesi için her iki çiftin de detaylı olarak muayene edilmeleri gerekir. Böylece kısırlığın sebepleri belirlenebilir.

  Kısırlığın sebepleri belirlendikten sonra tedavi yönteminin seçilmesine gelinir. Tedavi yöntemi seçilirken doktor, çiftlerin taleplerini de değerlendirir. Böylece kişilere en uygun tedavi oluşturulur. Çiftler, kendilerine özel olarak hazırlanan tedaviler sayesinde çocuk sahibi olabilirler.

  Kısırlık tedavisi, aşılama tedavisi gibi oldukça modern yöntemler tarafından yapılabilmektedir.

  Aşılama Tedavisi Nedir?

  Aşılama tedavisi, kısırlık tedavisinde kullanılan gelişmiş bir yöntemdir. Bu yöntemde erkeklerde ve kadınlarda kısırlık oluşmasına yol açan bazı süreçler atlanır. Böylece kısırlık engeli ortadan kalkar ve çiftler çocuk sahibi olabilir. Aşılama tedavisinde baba adayının spermleri ve anne adayının yumurta hücreleri kullanılır. Bunlar dışarıdan tedarik edilmezler.

  Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Aşılama tedavisinde anne adayı üzerinde ve baba adayı üzerinde farklı işlemler gerçekleşir. Öncelikle anne adayı için gerçekleşen tedaviden bahsedelim. Doktor, daha sağlıklı ve gelişmiş yumurtalar üretebilmesi için anne adayına birtakım ilaçlar reçete eder. Bu reçeteler yumurta hücrelerinin olgunlaşmalarına ve döllenmeye hazır hale gelmelerine yardımcı olur. Daha sonra ise baba adayından belirli bir miktar sperm alınır. Bu spermler laboratuvar ortamında incelenirler. Aralarından dölleme için en sağlıklı olanları özel yöntemlerle seçilir. Daha sonra ise bu spermler, özel bir aşılama yöntemi ile anne adayının rahmine yerleştirilirler. Aşılama tedavisinde döllenme işlemi anne adayının vücudunda gerçekleşir.

  Kısırlık Tedavisi Fiyatları Antalya

  Kısırlık hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen, çiftlerin çocuk sahibi olmalarına engel olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde kısırlığın ortaya çıkma sebebine göre farklı şekillerde gerçekleşen birçok kısırlık tedavisi vardır. Bu tedaviler arasında en çok tercih edilenlerden biri de aşılama tedavisidir. Aşılama tedavisinde anne adayının kendi yumurtası ve baba adayının kendi sperm hücreleri kullanılır.

  Bu tedaviye dahil olan bazı süreçler çiftler için değişiklik gösterebilir. Dolayısı ile aşılama tedavisi fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir.

  Kısırlık tedavisi fiyatları ve aşılama tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button