Antalya Kapalı Rahim Ameliyatı 

  Dişi üreme sistemi organları; kadınların hormon dengeleri ve doğurganlıkları açısından oldukça önemli organlardır. Bu organların başında rahim gelir. Rahim ay içerisinde sürekli bir döngü halindedir. Kendisini gebelik için hazırlar, gebelik gerçekleşirse döllenen yumurta rahimde gelişim gösterir. Gebelik gerçekleşmezse rahimde yapılan hazırlıklar bozulur ve adet kanaması olarak dışarı atılırlar. Tüm bu bahsettiğimiz süreçler, sağlıklı bir rahim ile mümkündür. Rahmi etkileyen hastalıklar bu döngüleri ve vücudun tamamını olumsuz etkileyebilir. Bu hastalıklar arasında rahim sarkması, rahim ağzı kanseri ve rahim kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar bulunabilir. Bahsettiğimiz hastalıklar kapalı rahim ameliyatı ile tedavi edilmektedir. Kapalı rahim ameliyatı; diğer açık ameliyat tekniklerine kıyasla modern ve gelişmiş bir cerrahi operasyondur.

  Kapalı rahim ameliyatı hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Nedir?

  Tıp dilinde laparoskopik histerektomi olarak bilinen kapalı rahim ameliyatı; rahmin alınması için yapılan cerrahi bir operasyondur. Laparoskop isimli araçla yapılan bu operasyon, diğer rahim ameliyatlarına göre daha konforludur. İyileşme süresi daha kısa ve iyileşme süreci daha sorunsuzdur. Bu yüzden rahmin alınması gereken durumlarda genelde kapalı rahim ameliyatı tercih edilir.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

  Kapalı rahim alma ameliyatı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kapalı rahim ameliyatı gerektirebilen durumlar arasında şunlar yer alır:

  • Rahim kanseri.
  • Rahim ağzı kanseri.
  • Çikolata kistinin rahim içinde meydana geldiği durumlarda, yani adenomyozis durumlarında.
  • İlerlemiş miyomların tedavisinde.
  • Şiddetli âdet kanamaları ve ara kanamalar görüldüğü durumlarda.
  • Rahmin vajina girişinden sarktığı rahim sarkması hastalığı durumunda.

  Bunlara ek olarak farklı durumlarda da kapalı rahim ameliyatına başvurulabilir.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı rahim ameliyatı doktor tarafından hastaya özel olarak planlanan birtakım süreçler içerir. Bu süreçler; hastanın taleplerine, ihtiyaçlarına ve muayeneler sonucu elde edilen bulgular ışığında planlanır.

  Kapalı rahim ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen bir operasyondur. Operasyon sırasında hastanın karın bölgesine boyutları çoğu zaman 1 santimetreyi bile bulmayan kesiler atılır. Bu kesilerden laparoskop isimli cihazın kamerası vücuda yönlendirilir. Laparoskop kamerası sayesinde hastanın rahmi anlık olarak görüntülenebilir. Böylece büyük kesilere ihtiyaç kalmadan gerekli işlemler yapılabilir. Kamera ile gözlem yapılırken hastanın rahmi dikkatle vücuttan çıkarılır. Böylece daha önce bahsettiğimiz hastalıkların tedavisi gerçekleştirilmiş olur.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Kapalı rahim ameliyatı hemen hemen 1 ila 2 saat arasında son bulur. Bu süre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi ameliyatın kapsamının ve ameliyata dair bazı süreçlerin kişiye özel olarak planlanmasıdır. Doktorunuz ameliyat planlamasını yaptıktan sonra tahmini ameliyat süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kapalı rahim ameliyatının ardından hastalar 1 ila 2 gün boyunca hastanede misafir edilebilirler. Bu süre boyunca hastanın sağlık durumu yakından takip edilir. Gerekli ağrı kesici ve serum tedavileri uygulanır. Hastanın iyileşme sürecine sağlıklı ve istikrarlı bir adım atabilmesi için tüm imkanlar sevk edilir. Daha sonra ise hasta, doktor kararına göre taburcu edilir.

  Kapalı rahim ameliyatının iyileşme süreci; açık ameliyat teknikleri ile gerçekleşen rahim ameliyatlarına kıyasla daha kısa ve sorunsuzdur. Bu ameliyat sırasında atılan kesiler küçük olduğu için iyileşme daha hızlı olur. Yine kesilerin küçük olması sebebi ile ameliyat sonrası enfeksiyon gibi riskler daha düşüktür.

  Kapalı rahim ameliyatı sonrasında hastalara ortalama iki gün boyunca duş almamaları önerilir. Hastalar havuz, hamam ve benzer kamusal alanlarda bulunmamalıdır. Bu tarz alanlarda bulunmak ve kişisel hijyene dikkat etmemek ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapmasına yol açabilir. Bu yüzden iyileşme sürecinin sorunsuz ve hızlı geçebilmesi için doktor tavsiyelerine uymak çok önemlidir.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Fiyatları Antalya

  Kapalı rahim ameliyatı, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan cerrahi bir operasyondur. Diğer açık cerrahi yöntemlere kıyasla oldukça gelişmiş ve moderndir. Hastalar kapalı rahim ameliyatından sonra çok daha hızlı ve sıkıntısız bir şekilde iyileşirler. Laparoskopik histerektomi olarak da bilinen bu operasyon, doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden kapalı rahim ameliyatı fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Antalya kapalı rahim ameliyatı fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button