Miyom Ameliyatı Antalya

  Üreme organlarının sağlığı; kadınların genel sağlığı ve hormon dengelerini doğrudan etkiler. Üreme organlarının herhangi birinde meydana gelen sorunlar; adet kanaması düzenini bozabilir, kanamaların çok daha ağrılı ve sıkıntılı geçmesine yol açabilirler. Hatta bazı durumlarda hastalar, kısırlık gibi çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu yüzden hiçbir kadın hastalığı hafife alınmamalıdır. Bu hastalıklar arasında en sık rastlanılanlardan biri de miyomlardır. Rahimde meydana gelen miyomlar bazı durumlarda hastaların hayat kalitesini ciddi oranlarda düşüren şikayetlere yol açabilirler.

  Miyom tedavisi; miyomun hasta üzerindeki olumsuz etkilerine ve kitlenin yapısına göre farklı şekillerde gerçekleşebilir. Miyom ameliyatı, miyom tedavisinde en sık tercih edilen uygulamalardan biridir. Bu operasyon ile hastanın rahminde bulunan miyom, modern cerrahi yöntemlerle alınabilir. Antalya miyom ameliyatı hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Miyom, rahimde bulunan kas hücrelerinin çoğalarak oluşturduğu iyi huylu kitlelere verilen isimdir. Bu kitleler çoğu zaman belirti vermeden oluşurlar, hastalar rahimlerinde miyom olduğunun farkına varmazlar. Ancak bazı kişilerde düzensiz ve ağrılı adet kanamalarına sebep olabilirler. Gebe kalmada güçlük gibi rahatsızlıklara da yol açtıkları bilinmektedir.

  Miyom Neden Olur?

  Miyomların hangi sebeplerden meydana geldikleri bilinmemektedir. Bununla birlikte miyom oluşumunu tetikleyebilecek bazı faktörler vardır. Bu faktörler arasında şunlar yer alır:

  • Kalıtımsal faktörler (ailevi yatkınlık).
  • Doktor kontrolünde olmayan doğum kontrol hapları gibi hormon içeren ilaçların düzensiz kullanımı.
  • Sağlıksız ve düzensiz beslenme.
  • Aşırı kilo.
  • Erken yaşta âdet görmek.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyomların büyük bir çoğunluğu belirti vermez. Bazı durumlarda ise hastanın hayat kalitesini düşüren ciddi şikayetlere yol açabilirler. Miyom belirtileri arasında en sık karşılaşılanları şunlardır:

  • Âdet düzensizliği.
  • Normalden daha ağrılı âdet kanamaları.
  • Âdet sırasında normalden daha fazla kanama olması.
  • Cinsel birliktelik sırasında baskı ve ağrı hissi.
  • Kasık bölgesinde ağrı ve baskı hissi.
  • İdrara çıkmada sıklık.
  • Kabızlık.
  • Gebe kalmanın zorlaşması, kısırlık.

  Hastalar bu belirtilerden birini veya birden fazlasını birlikte deneyimleyebilirler. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Miyom belirtilerini diğer kadın hastalıkları belirtilerinden ayırmak çok zordur. Bu yüzden bahsettiğimiz belirtileri deneyimleyen hastalara, bir an önce jinekoloji muayenesi olmaları önerilir. Böylece miyomlar veya diğer hastalıklar teşhis edilebilir ve kişiler eski sağlıklarına kavuşabilirler.

  Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Miyomlar, yapılarına ve hastaların şikayetlerine göre farklı şekillerde tedavi edilebilirler. Çoğu zaman hastanın düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi yeterli olabilir. Yine ilaç tedavileri de bu kontrol sürecine eşlik edebilir. Bunlara ek olarak miyomun alınması gereken bazı durumlar olabilir. Bu durumlarda açık veya kapalı miyom ameliyatı ile hastanın rahminde yer alan miyom alınabilmektedir. Bu ameliyatların her ikisi de hastanın şikayetlerine ve miyomun gelişimine göre kişiye özel olarak planlanırlar. Böylece tedavi çok daha başarılı ve isabetli bir hale gelir.

  Kapalı Miyom Ameliyatı Antalya Nasıl Yapılır?

  Teknolojinin gelişimi ile birlikte kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılan yöntemler de daha modern ve konforlu bir hale gelmiştir. Tıp dilinde Laparoskopik miyom ameliyatı olarak bilinen kapalı miyom ameliyatı da bu modern uygulamalardan biridir. Hasta ameliyat öncesinde kapsamlı bir muayeneden geçer. Bu muayene sırasında elde edilen bulgular eşliğinde hastaya özel bir ameliyat planlaması yapılır.

  Antalya kapalı miyom ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen bir operasyondur. Hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Operasyon sırasında hastanın karın bölgesine çoğu zaman boyutları 1 santimetreyi bile bulmayan kesiler atılır. Ameliyat bu kesiler yardımı ile gerçekleştirilir. Laparoskop isimli cihazın kamerası, bu kesilerden rahme ulaşır. Böylece doktor, büyük kesilere gerek kalmadan rahmi anlık olarak görüntüleyebilir. Miyomun yeri bu kamera sayesinde kesin olarak belirlenir. Daha sonra ise miyom hastanın rahminden alınır.

  Kapalı miyom ameliyatı sırasında atılan kesiler, açık miyom ameliyatı sırasında atılanlara kıyasla çok daha küçüktür. Bu yüzden hasta çok daha hızlı iyileşir. Yine ameliyat sonrası yaranın enfeksiyon kapma riski de oldukça azdır.

  Açık Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Açık miyom ameliyatı da genel anestezi altında gerçekleşen bir operasyondur. Genelde kapalı miyom ameliyatının yapılamayacağı durumlarda; miyomların sayısı fazla veya miyomlar büyük yapıdaysa tercih edilir.

  Açık miyom ameliyatında hastanın karın bölgesine boyutu 7 ila 10 santimetre arasında değişen kesiler atılır. Bu kesiler yoluyla rahimdeki miyomlar alınır. Böylece hastalar sağlıklarına kavuşabilirler. Ameliyat sırasında atılan kesilerin dikilmesi ile operasyon son bulur.

  Miyom Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Miyom ameliyatı; ameliyatın kapsamına ve türüne göre 1 ila 2 saat kadar sürmektedir. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Miyom ameliyatından sonra hastalar 1 ila 2 gün boyunca hastanede gözetim altında tutulurlar. Bu süre boyunca hastaların genel kontrolleri sağlanır. Ameliyat bölgesi ile ilgilenilir. Böylece hastanın iyileşme sürecine istikrarlı ve sağlam bir adım atması sağlanır. Hastalar 2 ila 4 hafta arasında büyük oranda iyileşirler.

  Miyom Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Miyom ameliyatından sonra hastalar, kişisel hijyenlerine dikkat etmelidirler. Doktor tarafından tembihlenen süre boyunca ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmalıdırlar. Karın bölgelerini fiziksel darbelere karşı korumalıdırlar. Hastaların bir süre havuz, kaplıca ve hamam gibi kamusal alanları kullanmamaları önerilir.

  Antalya Miyom Ameliyatı Fiyatları

  Miyom ameliyatı hastalar için özel olarak planlanan süreçler içerir. Bu süreçlerin planlanması, detaylı muayeneler ve hastanın şikâyetleri doğrultusunda yapılır. Bu yüzden miyom ameliyatı fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Antalya miyom ameliyatı fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button