Antalya Yumurtalık Kisti Tedavisi 

  Yumurtalıklar, kadınların üreme fonksiyonları ve genel sağlıkları açısından çok önemli organlardır. Yumurtalıklarda meydana gelen hastalıklar üreme sisteminin tamamını ve genel sağlığı olumsuz etkileyebilir. Yumurtalık kistleri de bu hastalıklardan biridir. Bu kistler bazı hastalarda âdet düzensizliği ve kısırlık gibi oldukça ciddi şikâyetlere yol açabilirler. Hastalar normalden daha şiddetli ve ağrılı âdet kanamaları deneyimleyebilir. Bu da hastaların günlük yaşamlarını olumsuz etkiler. Yumurtalık kisti tedavisi, hastanın sağlık durumuna ve yumurtalıklarda yer alan kistin özelliklerine göre kişiye özel olarak planlanır. Böylece hasta şikâyetlerinden kurtulur ve günlük yaşamına dönebilir. Antalya yumurtalık kisti tedavisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kistleri; yumurtalıklarda oluşan içleri çeşitli vücut sıvıları ile dolu olabilen keseciklerdir. Genellikle iyi huylu yapıdadırlar ancak bazı durumlarda kötü huylu yani kanserli kitlelere dönüşebilirler. Çoğu hastada ciddi bir belirtiye sebep olmadan seyreden yumurtalık kistleri, bazense adet kanamalarının düzenini ve şiddetini etkileyen sorunlara yol açabilirler. Bu sorunlara gebe kalmada güçlük gibi şikâyetler de eşlik edebilir. Yumurtalık kistleri kesinlikle ihmal edilmemelidirler.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistlerinin hangi sebepten meydana geldikleri bilinmemektedir. Bununla birlikte kişinin hormon düzeninde yaşanan değişikliklerin, genetik faktörlerin ve ilerleyen yaşın kist oluşumu üzerinde dolaylı etkileri olduğu düşünülmektedir. Bunlara ek olarak pelvik enfeksiyonlar da yumurtalık kisti oluşumuna sebep olabilir. 

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermeden seyrederler ancak bazı hastalarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler. Yumurtalık kisti belirtileri arasında en sık karşılaşılanları şunlardır:

  • Adet kanamaları sırasında şiddetli ağrılar ve sancılar.
  • Adetin normalden erken veya geç başlaması, âdet düzensizliği.
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi.
  • Karnın alt bölgesinde kramplar ve sancılar.
  • İdrara çıkmada sıklık.
  • Gebe kalmada güçlük.
  • Adet kanamasının miktarında değişiklikler.
  • Kabızlık.

  Bu belirtiler ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yalnızca belirtilerden yola çıkarak yumurtalık kistini teşhis etmek zordur. Bu yüzden yumurtalık kistinden şüphelenen hastalara mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri tavsiye edilir. Böylece yumurtalık kistleri kesin olarak teşhis ve tedavi edilebilirler.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Olur?

  Yumurtalık kisti tedavisi birçok şekilde gerçekleşebilir. Bu tedavinin nasıl ve hangi şartlar altında gerçekleşeceğine doktor tarafından karar verilir. Karar sürecinde hastanın detaylı muayeneleri yapılır, yumurtalık kistleri incelenir, hastanın şikâyetleri ve tedaviden beklentileri dinlenir. Böylece hastaya en uygun tedavi yöntemi seçilmiş olur. Yumurtalık kistleri çoğu zaman düzenli doktor kontrolü ve ilaç tedavisi ile tedavi edilirler. Böylece gelişimleri yakından takip edilir ve hastanın şikâyetleri hafifletilir.

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı da yumurtalık kistlerinin tedavisinde sıkça tercih edilen bir operasyondur. Bu operasyon ile hastanın yumurtalıklarında yer alan kistler başarılı bir şekilde alınabilir.

  Yumurtalık Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen yumurtalık kistleri, hastanın hayat kalitesini düşüren ciddi belirtilere yol açabilirler. Bu belirtilerin şiddeti tedavinin yokluğunda artış gösterebilir. Gebe kalmada güçlük, başarısız hamile kalma deneyimleri ve kısırlık görülebilir. Bu da maalesef çiftler arasında sıkıntılara ve anlaşmazlıklara yol açabilmektedir.

  Yumurtalık kistleri nadiren de olsa kötü huylu olabilirler. Kanserli yapıda olan yumurtalık kistleri zamanında tedavi edilmediklerinde yumurtalıkların alınmasına kadar varan, ciddi ve meşakkatli tedaviler gerektirebilir. Buna bağlı kalıcı kısırlık gibi durumlar görülebilir. Kötü huylu yumurtalık kistleri, gelişim göstererek çevre dokulara ve organlara da zarar verebilirler. Tüm bu sebepler yüzünden hastalara yumurtalık kistlerini ihmal etmemeleri önerilir. Yumurtalık kistlerinden şüphelenen hastalar vakit kaybetmeksizin bir kadın doğumcu ile görüşmelidir.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları Antalya

  Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermezler. Bu yüzden hasta tarafından fark edilmeleri çok zordur. Genelde rutin jinekoloji muayeneleri sırasında fark edilirler. Belirti verdikleri taktirde hastalar; âdet düzensizliği ve kısırlık gibi ciddi sıkıntılar çekebilir. Bu sıkıntılar, yumurtalık kisti tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Böylece hastaların yaşam kalitesi artar.

  Yumurtalık kisti tedavisi, hastanın ihtiyaçlarına ve taleplerine göre doktor tarafından özel olarak planlanır. Bu yüzden yumurtalık kisti tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Antalya yumurtalık kisti tedavisi fiyatları ve diğer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button