Antalya Gebelik Takibi 

  Yumurta hücresinin döllenmesi ile birlikte kadınların vücudunda çok büyük değişimler meydana gelir. Vücut çeşitli yollarla kendisini gebelik sürecine hazırlar. Fallop tüplerinde döllenen yumurta bir süre sonra rahme ulaşır, kalınlaşan rahim duvarına tutunur ve burada gelişmeye başlar. Saydığımız tüm bu süreçler kendi içerilerinde birtakım riskler barındırırlar. Düşük tehdidi, gebelikte bulantı , hiperemesis gravidarum bu risklerin başında gelir. Gebelik takibi Antalya hem annenin hem de bebeğin sağlığının düzenli olarak kontrol edilmesi şeklinde yapılır. Bu kontrol muayeneleri sırasında çeşitli testler uygulanabilir. Ultrason gibi ileri görüntüleme cihazları ile gebeliğin gidişatı araştırılabilir. Anne adayında ve bebekte meydana gelebilecek rahatsızlıklar erkenden teşhis edilebilirler, önlenebilirler, gerekirse tedavi edilebilirler. Bu yüzden gebelik takibi çok önemlidir. Gebe kaldığını öğrenen bir kadına ilk iş olarak bir kadın doğum uzmanı ile iletişime geçmesi önerilir.

  Antalya gebelik takibi ve doğum hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Gebelik Takibi Nedir?

  Gebelik takibi; gebeliğin gidişatının anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından düzenli olarak değerlendirilmesidir. Gebelik şüphesiz ki çiftler için oldukça heyecan verici ve özel bir süreçtir. Ancak bu sürecin de bazı zorlukları vardır. Gebelik sırasında annenin ve bebeğin sağlığını ilgilendiren birtakım olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Bu gelişmeler gebeliğin gidişatını veya annenin hayatını tehlikeye atabilir. Gebelik takibi sayesinde anne adayı ve bebek; tüm bu riskler açısından düzenli aralıklarla muayene edilirler. Böylece herhangi bir sağlık riski oluşması durumunda hem anne adayının sağlığı hem de gebeliğin gidişatı için gerekli önlemler alınabilir. Modern tıbbın el verdiği ölçüde bebeğin ve annenin sağlığı güvence altına alınabilir.

  Gebelik Takibi Antalya Neden Yapılır?

  Gebelik takibi;

  • Anne adayının genel sağlığını,
  • Gebeliğin gidişatını,
  • Bebeğin sağlığını ve gelişimini takip etmek, ortaya çıkabilecek olası sorunları önlemek, gerek görüldüğünde modern tedaviler uygulamak için yapılır.

  Böylece gebeliğin sorunsuz bir şekilde devam etmesi ve doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır.

  Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

  Gebelik takibi, hamilelik teşhisi ile başlar. Bunun için çeşitli testler yapılabilir. Daha sonra ise hamileliğin dış gebelik şeklinde gerçekleşmediğinden emin olunur. Eğer dış gebelik durumu varsa, dış gebelik tedavisi uygulanır. Dış gebelik durumu söz konusu değilse annenin sağlık durumu değerlendirilir. Çiftler arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer anne ile baba arasında kan uyuşmazlığı varsa ilerleyen haftalarda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. İlk iki hafta içerisinde gerçekleşen uygulamalar; genelde annenin sağlığını değerlendirmek için yapılır. İkinci haftadan sonra ultrason gibi uygulamalarla embriyonun gelişimi takip edilir. Plasentanın oluşumu ile ilgili bir sorun olup olmadığı incelenir. Bebeğin kalp atışını dinlemek için çeşitli uygulamalara başvurulur. Çeşitli idrar ve kan testleri ile gebelik şekeri gibi hastalıklar teşhis edilebilir. Gebeliğin gidişatını tehlikeye sokabilecek bu gibi hastalıklar erkenden tedavi edilebilirler.

  Düşük sebepleri arasında en sık karşılaşılanlardan biri bebekteki kromozom anormallikleridir. Bu anormallikler bebeğin gelişimi ile alakalı çok ciddi sorunlara yol açabilir, gebeliğin gidişatını tehlikeye atabilirler. Genetik tarama testleri olarak bilinen testlerle; bebekte kromozom anormalliği olup olmadığı kontrol edilir. Bu testler anne kanıyla, çeşitli ölçümlerle ve ultrason gibi görüntüleme teknikleri ile yapılabilir. Doğum gerçekleşene kadar hem anne adayı hem de bebek düzenli aralıklarla muayenelerden geçmeye devam ederler.

  Gebelik Takibi Sırasında Uygulanan Testler Nelerdir?

  Gebelik takibi sırasında annenin ve bebeğin sağlığını kontrol etmek; gebeliğin gidişatını değerlendirmek için şu gibi uygulamalar tercih edilebilir:

  • İkili testler.
  • Üçlü testler.
  • Anne kanından DNA testi, fetal DNA testi.
  • Şeker yükleme testi.
  • NST testi.
  • Smear testi.
  • Çeşitli kan ve idrar testleri.
  • Ultrason görüntülemeleri.
  • Bebek üzerinde gerçekleşen çeşitli fiziki ölçümler.

  Bunlara ek olarak fiziki muayeneler; tansiyon ve nabız gibi vital bulguların ölçümü de sürece sık sık eşlik eder.

  Gebelik Takibi Fiyatları Antalya

  Gebelik sırasında karşılaşılabilecek pek çok hastalık ve sağlık sorunu vardır. Bunlar gebeliğin erken sonlanmasına yol açabilir, anne adayının hayatını riske atabilirler. Bu yüzden gebelik sırasında düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmek gerekir. Gebelik takibi uygulamaları sayesinde olası hastalıklar önlenebilir, gerekli tedavi uygulamaları erkenden gerçekleşebilir. Böylece gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi sağlanır. Gebelik takibi, doktor tarafından kişiye özel olarak planlanan süreçler içerir.

  Antalya gebelik takibi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button