Antalya Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı 

  Yumurtalıklar, rahmin her iki yanında bulunan ve kadınların doğurganlıkları ile doğrudan ilgili organlardır. Yumurtalıkların sağlıklı bir yapıda olması gebe kalabilmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek açısından kadınlar için çok önemlidir. Yumurtalık kistleri gibi kitleler; âdet düzenini bozabilir, normalden uzun ve şiddetli âdet kanamalarına yol açabilir. Kistler büyüklüklerine ve yerleşim yerlerine göre yumurtlama sürecini olumsuz etkileyebilirler. Bu da gebe kalmada güçlük ve kısırlık gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Yumurtalık kistleri; boyutlarına ve kişi üzerindeki etkilerine göre farklı şekillerde tedavi edilirler. Bu tedaviler arasında kapalı yumurtalık kisti ameliyatı da yer alır. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ile, yumurtalıklarda bulunan kistler alınır; hastalar eski sağlıklarına kavuşturulur.

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ve yumurtalık kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kistleri Nedir?

  Tıp dilinde over ismiyle bilinen yumurtalıklarda meydana gelen kistlere yumurtalık kisti denir. Yumurtalık kistleri, yumurta keseciklerinin hormon dengesizliği gibi sebepler bağlı olarak kistleşmesi sonucu oluşurlar. Çoğu zaman iyi huylu yapıdadırlar ve belirti vermezler. Ancak bazı durumlarda hastaların hayat kalitesini düşüren şikayetlere ve belirtilere yol açabilirler. Yumurtalık kistleri, ilaç tedavisi, doktor takibi ve kapalı yumurtalık kisti ameliyatı gibi uygulamalarla tedavi edilebilirler.

  Yumurtalık Kistleri Neden Olur?

  Yumurtalık kistlerinin hangi sebepten oluştuğu bilinmemektedir. Yumurtalık kisti olan hastaların çoğunun birinci dereceden akrabalarında da yumurtalık kisti görülebilir. Bu da yumurtalık kistlerinin genetik yatkınlık sebebi ile oluşabileceği manasına gelir. Buna ek olarak; ilerleyen yaş, hormon düzensizliği ve birtakım hormon ilaçlarının kullanımı da yumurtalık kistlerine yol açabilmektedir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermeden ortaya çıkarlar. Bu da teşhis edilmelerini zorlaştırır. Hastalar yumurtalıklarında kist olduğunu, çoğu zaman rutin jinekoloji muayeneleri sırasında fark ederler. Yumurtalık kistleri bazı hastalarda ise ciddi şikayetlere yol açabilir. Bu şikâyetler arasında en sık rastlanılanları şunlardır:

  • Adet düzensizliği; âdet kanamalarının normalden erken veya geç başlaması.
  • Adet kanamaları sırasında normalden daha ağrılı sancılar çekmek.
  • Adet kanamalarının miktarında değişimler meydana gelmesi.
  • Gebe kalmada güçlük, kısırlık.
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi.
  • Kasıklarda ve pelvik bölgede ağrı hissi.
  • Akıntı ve lekelenme tarzı kanamalar.

  Bu belirtilerin şiddeti ve sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yalnızca belirtilere bakarak yumurtalık kisti gibi hastalıkları teşhis etmek imkansızdır. Bunun sebebi yumurtalık kisti belirtilerinin diğer birçok kadın hastalığı belirtileri ile benzer olmasıdır. Bu yüzden yumurtalık kistlerinden şüphelenen hastalara vakit kaybetmeksizin bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

  Yumurtalık Kistleri Nasıl Anlaşılır?

  Yumurtalık kistlerini diğer hastalıklardan ayırt etmek çok zordur. Âdet düzensizliği, normalden ağrılı âdet kanamaları, gebe kalmada güçlük gibi belirtiler deneyimleniyorsa yumurta kistlerinden şüphe edilebilir. Bu durumda yapılması gereken kesin teşhisin sağlanabilmesi ve tedavinin gerçekleşebilmesi için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmektir.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Olur?

  Yumurtalık kisti tedavisi birçok şekilde yapılabilir. Genelde düzenli doktor kontrolleri ve ilaç tedavisi yeterli olabilmektedir. Ancak bazı hastalarda belirtilerin şiddeti ve kısırlık gibi sebeplerden laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı gerekebilir. Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı halk arasında kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ismiyle bilinir.

  Laparoskopik Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

  Laporoskopik yumurtalık kisti ameliyatı; yumurtalık kistlerinin alınması için kullanılan son derece modern ve konforlu bir cerrahi uygulamadır. Bu uygulama sayesinde hastalar çok daha hızlı iyileşirler. Ameliyat sonrası enfeksiyon riski açık ameliyat teknikleri ile gerçekleşen operasyonlara kıyasla daha azdır. Bu operasyon sırasında laparoskop isimli, yumurtalıkların operasyon sırasında anlık olarak gözlenmesine olanak sağlayan gelişmiş bir cihaz kullanılır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, hasta için özel olarak planlanan süreçler içerir. Bu süreçler hastanın şikâyetlerine ve yumurtalıkta bulunan kistlerin yapısına göre özel olarak planlanır.

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen bir operasyondur. Hastalar hiçbir şekilde ağrı veya rahatsızlık hissi duymazlar. Operasyon sırasında hastanın karın bölgesine çok küçük, genelde 1 santimetreyi bile bulmayan kesiler atılır. Bu kesiler yardımı ile yumurtalıklar, laparoskop isimli cihazın kamerasından anlık olarak izlenir. Yine aynı kesiler kullanılarak hastanın yumurtalıklarında bulunan kist yapıları çıkartılır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı genelde 1 ila 2 saat içerisinde başarı ile son bulur. Bu süre yapılan operasyonun kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorunuz, ameliyat sürecini planladıktan sonra ortalama operasyon süresi hakkında sizi bilgilendirecektir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, diğer açık ameliyat tekniklerine kıyasla çok daha gelişmiştir. Bu sayede hastalar bir günlük hastane kontrolünün ardından taburcu edilebilirler. İyileşme sürecinde hastalara; ağır fiziksel aktivitelerde bulunmamaları, hamam ve havuz gibi kamusal alanlardan uzak durmaları, düzenli bir şekilde dinlenmeleri önerilir. Doktor önerilerine uymak kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası iyileşme süresini kısaltacaktır. Tam iyileşme 4 haftayı bulabilse de hastalar çoğu zaman 1 ila 2 hafta içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları Antalya

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, her hasta için özel olarak planlanır. Bunun sebebi kistlerin her hastada farklı boyutlarda olabilmesidir. Böylece hastaların şikâyetleri daha büyük bir başarı oranı ile ortadan kaldırılır. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ücreti de bu sebepten değişebilmektedir.

  Antalya kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button