Tüp Bebek Tedavisi Antalya

  Kısırlık, modern toplumda git gide yaygınlaşan ve hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. İstatistiklere göre her 10 bireyin 1’inde kısırlık görülmektedir. Bu istatistiği çiftler üzerinden değerlendirdiğimiz zaman her 5 çiftten 1’inde kısırlık görülebilmektedir, diyebiliriz. Kısırlığın pek çok nedeni vardır. Antalya kısırlık tedavisi kapsamında yapılan uygulamalar, bu nedenleri belirlemek ve ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilirler. Eğer kısırlık nedeni ortadan kaldırılamıyorsa kısırlığa yol açan hatalı süreçler, laboratuvar ortamında taklit edilir ve çiftin bebek sahibi olması sağlanır. Kısırlık tedavileri arasında en başarılı olanlardan biri de tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi Antalya sırasında, anne adayının sağlıklı ve kaliteli yumurta hücreleri üretmesi sağlanır. Anne adayından alınan olgunlaşmış yumurta hücresi, baba adayından alınan sağlıklı sperm hücresi ile döllenir. Döllenen yumurta, bir süre laboratuvar ortamında gelişir ve ardından ise anne adayının rahmine yerleştirilir.Yazımızın devamında ‘’Tüp bebek nedir?’’, ‘’Tüp bebek tedavisi kimler için uygundur?’’ ve ‘’Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Antalya tüp bebek tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, kısırlık tedavileri alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

  Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için uygulanan, gelişmiş ve modern bir tedavidir. Çocuk sahibi olma sürecinde, anne adayı veya baba adayı kaynaklı bazı hatalı biyolojik süreçler; gebeliğin gerçekleşmesini engelleyebilir. Tüp bebek tedavisinde bu hatalı süreçler laboratuvar ortamında taklit edilir. Böylece yumurtanın döllenme sürecinde yaşanan pek çok olumsuz durumun önüne geçilmiş, gebelik suni olarak gerçekleştirilmiş olur. Tüp bebek tedavisinde anne adayının kendi yumurta hücresi ve baba adayının kendi sperm hücreleri kullanılır. Yani dışarıdan donör kabul edilmez

  Tüp Bebek Tedavisi Antalya Neden Yapılır?

  Tüp bebek tedavisi, kısırlık rahatsızlığı bulunan çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için yapılır. Özellikle de aşılama tedavisi gibi tedaviler işe yaramadığında, çok daha etkin bir uygulama olan tüp bebek tedavisine başvurulur. Tüp bebek tedavisinin birincil amacı gebeliğin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Erkeklerde kısırlık nedenleri şunlardır:

  • Sperm sayısında veya kalitesinde düşüklük.
  • Spermlerin hareket etmekte zorlanmaları, hareket kabiliyetlerinde sorunlar bulunması.
  • Testis damarlarında normal olmayan seviyede genişleme.
  • Spermlerde yapısal bozukluklar bulunması.
  • Bazı hormon hastalıkları, hormon bozuklukları.
  • Diyabet (şeker hastalığı).
  • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar.
  • Azospermi, yani menide canlı sperm bulunmaması durumu.
  • Sperm kanallarında meydana gelen tıkanmalar.

  Erkeklerde kısırlığa yol açan pek çok neden vardır. Bu nedenler, doktor muayenesi ile belirlenebilir ve belirlenen nedenlere göre etkin bir kısırlık tedavisi planı oluşturulabilir.

  Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda kısırlık nedenleri şunlardır:

  • Rahimde miyom oluşumu görülmesi.
  • Polikistik over sendromu.
  • Endometriozis hastalığı, çikolata kistleri.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Hormon bozukluğu, hormon hastalıkları.
  • İlerleyen yaş.
  • Yumurtalık rezervlerinde düşüklük.
  • Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak.
  • Alkol ve sigara kullanımı.

  Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da pek çok sebep kısırlığa yol açabilmektedir. Hatta bazı çiftlerde hem anne adayında hem de baba adayında kısırlık görülebilmektedir. Antalya kısırlık tedavisi, bu nedenlerin belirlenmesi ve çiftlere özel tedavi planlarının oluşturulmasıyla yapılır.

  Tüp Bebek Tedavisi Antalya Kaç Gün Sürer?

  Antalya tüp bebek tedavisi, yaklaşık 17 gün içerisinde son bulmaktadır. Tüp bebek tedavisi sırasında hem anne adayının hem de baba adayının tedaviye hazırlık işlemleri yapılır. Döllenen yumurta, embriyo transfer işlemi ile anne rahmine yerleştirilmeden önce laboratuvar ortamında bir süre gelişmesi beklenir. Saydığımız sebeplerden tüp bebek tedavisinin 16 ila 18 gün kadar sürmesi gayet normaldir.

  Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

  Tüp bebek tedavisi, tüm kısırlık tedavileri arasında en başarılı olan uygulamadır. Anne adayının 35 yaşından genç olduğu durumlarda, tüp bebek tedavisinin başarılı olma oranı %70’lere kadar varabilmektedir. Sağlıklı bir çiftin, kusursuz bir zamanlama ile gerçekleştirdiği cinsel birliktelikte bile gebeliğin gerçekleşme şansı %35 dolaylarındadır. Yani tüp bebek tedavisiyle elde edilen başarı oranı azımsanmayacak kadar önemlidir.

  Tüp Bebek Tedavisi Antalya Nasıl Yapılır?

  Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

  Tüp bebek tedavisinin ilk aşamasında çiftler, doktor tarafından özenle muayene edilir. Kısırlık nedenlerini belirlemeye yönelik çalışmalar yapılır. Çift, doktor tarafından tüp bebek tedavisi hakkında dikkatle bilgilendirilir.

  Tedavi sürecinin ikinci, tedavinin ise ilk aşamasında; anne adayının sağlıklı yumurta hücreleri üretmesi sağlanır. Bu amaç doğrultusunda yumurta hücrelerinin olgunlaşabilmesi için özel ilaç uygulamalarına başvurulur.

  Daha sonra ise olgunlaşan yumurtalar, tıbbi uygulamalar yardımı ile anne adayından alınır. Bu sırada baba adayı da mastürbasyon yolu ile sperm verir.

  Bir sonraki aşamada, baba adayından alınan sperm hücreleri ile yumurta hücresi döllenir. Bu işlem sırasında genelde mikroenjeksiyon yöntemi olarak bilinen uygulamaya başvurulur. Mikroenjeksiyon işlemi sırasında sperm hücresi, özel bir pipet yardımı ile direk olarak yumurtaya enjekte edilir. Böylece tüp bebek tedavisinin başarı oranı arttırılmış olur.

  Döllenen yumurta, 1 hafta kadar inkübatör olarak isimlendirilen cihazların içerisinde gelişir. Bu cihazlar yapıları itibari ile anne adayının vücut koşullarını taklit ederler. Böylece döllenen yumurta rahatça gelişebilir ve sağlık çalışanları tarafından gözlemlenebilir.

  Sonraki aşamada ise döllenen yumurta anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu işlem, embriyo transferi olarak bilinen tıbbi uygulama yardımıyla yapılır. Embriyo transferi 10 dakika gibi kısa bir sürede sonlanmaktadır.

  Tüp Bebek Tedavisinde Sonuç Ne Zaman Belli Olur?

  Tüp bebek tedavisinin sonuçları, embriyo transfer işleminden sonraki 12 ila 14 gün içerisinde kontrol edilebilmektedir. Bu süreçte eczaneden alınan gebelik testleri kullanılabilir. Aynı şekilde hastanede kan testi yoluyla da gebelik durumu araştırılabilir.

  Antalya Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya tüp bebek tedavisi fiyatları, tedaviye eşlik eden süreçlere göre çiftten çifte değişiklik gösterebilir. Bu yüzden net bir ücretten bahsetmek mümkün değildir.

  Antalya tüp bebek tedavisi ücreti 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; kısırlık tedavileri alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button