Antalya Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi 

  Vajinanın sağlıklı bir yapıya sahip olması, üstlendiği görevlerin düzgün bir şekilde yerine getirilebilmesi açısından çok önemlidir. Vajina, kendi temizliğini sağlayabilmek, pH dengesi gibi önemli dengeleri koruyabilmek için özel bir akıntı oluşturur. Bu akıntı ergenlikle birlikte görülmeye başlar ve sağlık açısından çok önemlidir. Ancak bazı durumlarda vajinal akıntı sağlıksız bir hale gelebilir. Genelde vajinal enfeksiyonlar sonucu meydana gelen bu sağlıksız vajina akıntıları; renk ve koku bakımından normal akıntılardan farklıdırlar. Hastalarda kaşıntı ve rahatsızlık hissi gibi günlük yaşamı etkileyen şikayetlere yol açabilirler. Vajina akıntıları cinsel yaşamı da olumsuz etkileyebilirler.

  Normal olmayan vajinal akıntılar, akıntıya sebep olan faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin ortadan kaldırılmaları ile tedavi edilebilirler. Genel olarak vajinal akıntı tedavisi olarak adlandırılan bu süreç, kişiden kişiye farklı yaklaşımlar ve uygulamalar içerebilir. Antalya vajinal kaşıntı ve vajinal akıntı tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz. 

  Vajinal Akıntı Nedir?

  Normal vajina akıntısının enfeksiyonlar gibi hastalıklara bağlı olarak sağlıksız bir yapı kazanması ile görülen akıntılara vajinal akıntı denir. Ergenlikle birlikte görülmeye başlanan normal akıntılar; şeffaf ve kokusuz bir yapıya sahiptirler. Vajinanın temiz kalmasına ve pH dengesini korumasına yardımcı olurlar. Ancak bu akıntılar, bazı hastalıklar sebebi ile kötü kokulu ve renkli bir görünüm kazanabilirler. Sağlıksız vajinal akıntılar; sarı, kahve rengi ve yeşil tonlarında olabilirler.

  Sağlıksız vajina akıntıları, bünyelerinde bakteriler gibi zararlı mikroorganizmalar barındırabilirler. Bu da cilt üzerinde kaşınmaya ve rahatsızlık hissine yol açabilir. Bu durum da vajinal kaşıntı olarak bilinir. 

  Vajinal Akıntı Neden Olur?

  Normal vajina akıntıları, vajinanın doğal yapısını ve dengesini koruyabilmek amacıyla oluşur. Ancak sağlıksız vajina akıntıları birtakım sağlık problemleri sebebi ile görülürler. Sağlıksız vajina akıntısı sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Vajinada görülen bakteriyel veya mantar enfeksiyonları.
  • Pelvik enfeksiyonlar.
  • Serviks kanseri.
  • Serviks enfeksiyonları.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
  • Çikolata kistleri.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Hormon düzensizliği
  • Doğum kontrol hapı veya hormon içerikli ilaç kullanımı.
  • Bazı alerjik reaksiyonlar.

  Normal vajinal akıntıları; sağlıksız akıntılardan doğru bir şekilde ayırmak gerekir. Normal akıntılar şeffaf ve kokusuz bir yapıya sahiptirler. Sağlık sorunları sebebi ile görülen ve normal olmayan akıntılar ise; kesik süt renginde, yeşil, sarı ve kahverengi tonlarında olabilmektedirler. Buna ek olarak kötü bir kokuya sahiptirler. Bu koku genelde balık kokusuna benzetilir.

  Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

  Vajinal akıntılara yol açan bazı zararlı mikroorganizmalar vulva ve çevresinde kaşıntılara yol açabilirler. Vulva, vajinanın dış kısmıdır. Akıntılar vajinanın içerisinden vulvaya, yani dış dünyaya doğru yönelirler. Bu da vulva üzerinde yanma ve kaşıntı hissine yol açabilir. Bazı hastalarda yanma, cinsel birliktelik veya idrara çıkma sırasında artış gösterebilir. Trichomonas Vajinalis gibi zararlı mikroorganizmalar sebebi ile meydana gelen vajinal enfeksiyonlarda hem akıntı hem de kaşıntı hissi vardır. Enfeksiyonun tedavi edilmesi ile birlikte akıntı ve kaşıntı hissi kaybolur.

  Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, hastaların akıntılarındaki probleme sebep olan faktöre göre değişiklik gösterir. Eğer bakteriyel bir hastalık sonucu akıntı ve kaşıntı görülüyorsa antibiyotik tedavisi tercih edilebilir. Mantar enfeksiyonlarına bağlı akıntı durumunda ise anti-fungal ilaçlar tercih edilir.

  Trichomonas Vajinalis gibi mikroorganizmalar sebebi ile oluşan kötü kokulu akıntılar ise doktor tarafından reçete edilen farklı ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

  Eğer akıntılar bunlardan farklı sebeplerle meydana geliyor ise doktorunuz mutlaka bu sebepleri tespit edecektir. Daha sonra ise size en uygun tedavi yöntemini planlayacaktır.

  Vajinal Akıntı ve Vajinal Kaşıntı Tedavisi Antalya

  Vajinanın kendi ekosistemi vardır. Buna vajinal flora adı verilir. Vajinal flora içerisinde birtakım yararlı bakteriler de yer alabilir. Bu flora, sağlıklı vajinal akıntılar sayesinde korunur. Akıntılar, vajinanın pH dengesini düzenlerler, vajinayı cinsel birleşmeler için hazırlarlar. Ancak bazı enfeksiyon hastalıkları, vajina florasını ve dolayısı ile vajinal akıntıyı etkileyebilir. Bu durumda kötü kokulu ve değişik renkli akıntılar görülebilir. Hastalar bu akıntılara bağlı kaşıntı ve rahatsızlık hissi de deneyimleyebilirler. Vajinal akıntı tedavisi, doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Yani tedaviler kişilere özeldir. Bu sebepten vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları da değişiklik gösterebilir.

  Antalya vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button