Antalya İdrar Kaçırma Tedavisi 

  İlerleyen yaşla birlikte kadınların vücudunda birtakım değişimler meydana gelir. Bazı dokular ve organlar yıpranır. Görevlerini eskisi kadar iyi bir şekilde yerine getiremeyebilirler. Bu da günlük yaşam sırasında birtakım problemlere yol açabilir. İdrar kaçırma sorunu, çeşitli faktörler sebebi ile ortaya çıkabilmektedir. Genelde ileri yaşla birlikte kasların ve bağ dokuların güçsüzleşmesi ile meydana gelir. İdrar kaçırma sorunu olan kadınlar, idrarlarını tutmakta zorlanırlar. Ani bir idrara çıkma ihtiyacı duyabilirler. Bunlara bağlı olarak da bazen idrarlarını kaçırabilirler. İdrar kaçırma rahatsızlığının kadınların sosyal yaşamlarını oldukça olumsuz ölçüde etkileyebildiği bilinmektedir. Kişi için utanç verici olan bazı kazalar yaşanabilir. Bu da hastalar tarafından hiç istenmeyen bir durumdur.

  İdrar kaçırma tedavisi çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri ve kişi için özel planlanan egzersizlerle yapılır. Böylece hastanın hedef dokuları ve kasları güçlendirilir. İdrar kaçırma problemi ortadan kaldırılmış olur. Antalya idrar kaçırma tedavisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Nedir?

  Kadınların, mesaneleri üzerinde eskisi kadar kontrol kuramamaları sonucu meydana gelen ve kişinin ‘’altına kaçırması’’ ile sonuçlanan duruma idrar kaçırma denir. İdrar kaçırma sorunu genelde ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkar. İlerleyen yaş ve bazı travmatik olaylar; mesaneyi kontrol eden kasları ve bağ dokuları zayıflatabilir. Bu da kadınların mesanelerini kontrol etmelerini zorlaştırır. Sonuç olarak idrarını tutamama ve idrar kaçırma gibi olaylar yaşanır. 

  İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

  Kadınlarda idrar kaçırma sebepleri arasında en sık rastlanılanları şunlardır:

  • İlerleyen yaşla kasların ve dokuların zayıflaması.
  • Vajinal enfeksiyonlar.
  • İdrar yollarında ve böbrekte taş oluşumu.
  • Birtakım sinir sistemi hastalıkları.
  • Çeşitli ilaçların kullanımı.
  • İdrar torbasında sarkma.

  Bunlara ek olarak farklı hastalıklar da kadınlarda idrar kaçırmaya sebep olabilir. Bu hastalıkların tespiti ve tedavisi için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek gerekir.

  İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma durumu meydana gelme şekline göre farklı gruplar altında değerlendirilir. İdrar kaçırma türleri arasında şunlar yer alır. 

  • Taşma Tipi Üriner İnkontinansı: Taşma tipi idrar kaçırmada mesane idrar ile dolar. Ancak bu dolma normalde olduğu gibi kişide tuvalete gitme ihtiyacı doğurmaz. Bu da mesanenin taşması sonucu idrar kaçırma ile sonlanır. 
  • Sıkışma Tipi Üriner İnkontinansı: Sıkışma tipi idrar kaçırmada hastalar aniden tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar ve genelde tuvalete kadar kendilerini tutamazlar. Bunun sonucu olarak da idrar kaçırma meydana gelir. 
  • Stres Tipi Üriner İnkontinansı: Stres tipi idrar kaçırmada dolu olan mesane üzerinde ani bir gerilim ve basınç oluşur. Bunun sebebi genelde kahkaha atmak, öksürmek, hapşırmak veya ağırlık kaldırmak gibi eylemlerdir. Mesane kasları üzerine binen ani basınç, kişinin idrar kaçırmasına yol açar. 
  • Karışık Tip Üriner İnkontinansı: Karışık tip idrar kaçırma, stres tipi idrar kaçırma ile sıkışma tipi idrar kaçırmanın birlikte görüldüğü durumdur. Taşma tipi idrar kaçırma da duruma eşlik edebilir. Mix tip idrar kaçırma olarak da bilinir.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

  Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından yürütülen bir uygulamadır. İdrar kaçırma durumu vajinal enfeksiyonlar, üreme organlarının çevresinde bulunan bağ doku ve kasların güçsüzleşmesi gibi sebeplerden meydana geliyor olabilir. Bu gibi durumların detaylı olarak değerlendirilebilmesi için bir jinekoloji muayenesi önerilmektedir. Tedavi sürecinde doktorunuz gerek gördüğü takdirde, fizik terapi gibi alanların uzmanlarından da yardım alarak size en uygun tedavi planını oluşturacaktır.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İdrar kaçırma tedavisi, hastanın problemlerine yönelik özel yaklaşımlar gerektirir. İdrar kaçırma tedavisi kapsamında hastanın detaylı bir muayenesi yapılır. Muayene sırasında çeşitli görüntüleme teknikleri ve özel tetkikler kullanılabilir. Böylece hastanın idrar kaçırmasına sebep olan sorunlar tespit edilmiş olur.

  Daha sonrasında ise bu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi süreci başlar. Her hastalık kendilerine özel tedavilerle ortadan kaldırılır. Buna ek olarak ileri yaşa bağlı yaşanan idrar kaçırma durumlarında, hastaların mesane kaslarını ve bağlarını güçlendirmek için özel egzersizler uygulanır.

  Böylece hastalar idrar kaçırma sorunlarından kurtulabilir, utanç verici durumlar yaşamaktan korkmadan sosyal yaşamlarına devam edebilirler.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları Antalya

  İdrar kaçırma, ilerleyen yaşla birlikte sık karşılaşılan bir sorundur. Ancak tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma durumu birçok hastalık sebebi ile ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların tedavi edilmesi ile birlikte idrar kaçırma durumu da son bulur. Bahsettiğimiz tedavilere ek olarak çeşitli fizik tedavi yöntemleri ile hastaların mesanelerini kontrol eden kaslar güçlendirilebilir.

  İdrar kaçırma tedavileri kişiye özel planlanan uygulamalar içerirler. Dolayısıyla idrar kaçırma tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Antalya idrar kaçırma tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button