Antalya Rahim Filmi (HSG) 

  Rahim, kadınların doğurganlıkları ve genel sağlıkları üzerine üstlendiği görevler açısından çok önemli bir organdır. Rahim adet döngüsü kapsamında her ay kalınlaşır ve incelir. Sürekli bir değişim içerisindedir. Bu değişim sırasında her saniye binlerce yeni hücre üretilir. Ancak bu değişimler ve döngüler her zaman gerektiği gibi gerçekleşmeyebilir. Rahmi meydana getiren kas dokuları arasında kontrolsüzce çoğalan veya kümeleşen kitleler bulunabilir.  Bunlar; kişilerde adet düzensizliği, şiddetli âdet kanamaları ve hatta kısırlık varsa tüplerin kapalı olması gibi istenmeyen rahatsızlıklara yol açabilirler. Bunlara ek olarak rahim ağzında veya rahmin başka bölgelerinde kanserli kitleler meydana gelmiş olabilir. Tüm bu hastalıkların tedavisi, ortaya çıkma nedenlerinin tespit edilmesi ile mümkün olur.

  Rahim kaynaklı rahatsızlıkların teşhis ve tespit sürecinde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında en sık tercih edilenlerden biri ise rahim filmidir. Rahim filmi sayesinde rahmin detaylı bir şekilde incelenmesi, kısırlık gibi hastalıkların sebeplerinin araştırılması mümkün hale gelir. Antalya rahim filmi (HSG) hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Rahim Filmi Nedir?

  Rahim filmi, tıp dilinde ‘’Histerosalpingografi’’ olarak bilinen ve rahmi incelemek için kullanılan ileri bir görüntüleme tekniğidir. Halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak da bilinir. Rahim filmi ile rahmin ve fallop tüpleri gibi yapıların detaylı olarak görüntülenmesi mümkün hale gelir. Böylece çeşitli hastalıkların ve kısırlık gibi durumların sebepleri araştırılabilir. Elde edilen bulgular eşliğinde kişilere özel tedaviler planlanabilir. 

  Rahim Filmi Neden Çekilir?

  Rahim filmi, rahimde ve fallop tüplerinde yer alan yapısal bozuklukların, zararlı kitlelerin incelenmesi; kısırlık gibi hastalıkların sebeplerinin araştırılabilmesi için çekilir. Rahim filmi, rahmi ve fallop tüplerini incelemek amacıyla kullanılabilecek en iyi görüntüleme tekniklerinden biridir. Bu görüntüleme tekniği sayesinde her yıl binlerce hastalık teşhis ve tedavi edilebilmektedir.

  Rahim filmi, özellikle kısırlık gibi hastalıkların tedavisinde çok önemlidir. Kısırlık tedavileri, genelde kısırlığa yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması ile gerçekleşirler. Kadınlardaki kısırlık sebeplerinin araştırılabilmesi de ancak HSG gibi gelişmiş görüntüleme teknikleri ile mümkün olabilir. 

  Rahim Filmi Hangi Durumlarda Çekilir?

  Rahim filmi şu gibi amaçlar doğrultusunda çekilebilir.

  • Tekrar eden düşüklerin hangi sebeple meydana geldiğini araştırmak amacıyla.
  • Kısırlığa yol açan faktörlerin araştırılabilmesi ve kişiye özel tedavi hazırlanabilmesi amacıyla.
  • Âdet kanamaları ve âdet döngüsü ile ilgili sorunların araştırılması amacıyla.
  • Miyom ve polip gibi kitlelerin araştırılması amacıyla.
  • Rahim ve fallop tüpleri üzerinde gerçekleşmiş olan geçmiş operasyonların incelenebilmesi amacıyla.

  HSG en sık bu durumlarda çekilir. Ancak bunlara ek olarak farklı durumlarda ve farklı amaçlar doğrultusunda da HSG çekilebilmektedir. 

  Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi tamamen temiz ve steril bir ortamda çekilir. HSG filmi çekilirken kullanılan aletler de temizdir. Böylece olası enfeksiyon riskleri en aza indirilir.

  Rahim filmi çekilmeden önce hasta, özel bir masaya sırt üstü olacak şekilde uzandırılır. Daha sonra hastadan bacaklarını kendisine doğru çekmesi istenir. Daha sonra ise özel bir alet yardımı ile hastanın vajina girişi aralanır. Vajina girişi detaylı olarak temizlenir. Akabinde ince bir tüp yardımı ile hastanın rahmine özel bir sıvı verilir. Bu sıvı rahme ve fallop tüplerine yapışarak; bu organların incelenmesine imkan sağlar. İyot içeren sıvı verildikten sonra hastanın rahim filmi çekilir ve işlem son bulur. 

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi çekilmesi için genelde hastanın adet kanaması bittikten 3 ila 4 gün sonrası seçilir. Çünkü bu süre zarfında rahim duvarı, adet döngüsü boyunca ulaşabildiği en ince halindedir. Dolayısı ile bazı kitleler ve problemler daha rahat incelenebilir haldedirler.

  Doktorunuz rahim filmi gününü seçerken sizinle birlikte hareket edecek, aldığı karar doğrultusunda sizi de bilgilendirecektir.

  Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

  Rahim filmi oldukça kısa, hızlı ve konforlu bir işlemdir. Tüm işlem hemen hemen 10 dakika içerisinde son bulur. Hastalar rahim filmi çektirdikten sonra günlük yaşamlarına güvenle dönebilirler.

  Rahim Filmi (HSG) Fiyatları Antalya

  Rahim filmi sayesinde rahimde yer alan miyomlar ve polipler tespit edilebilir. Rahim ağzı kanseri gibi hastalıklar incelenebilir. Kısırlık ve tekrarlayan düşük sebepleri detaylı olarak araştırılabilir. Bu işlem oldukça hızlı ve ağrısızdır. Rahim filmi fiyatları klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir.

  Antalya rahim filmi fiyatları 2024 ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button