Sezaryen Doğum Antalya

  Doğum özel olduğu kadar zorlu da bir süreçtir. Gebelik boyunca gelişimine devam etmiş olan bebek, doğum ile birlikte dünyaya gelir. Bu süreçte annenin vücudu kendisini doğuma hazırlar. Çeşitli hormonal ve fiziksel değişimler meydana gelir. Kasların kasılmaya başlaması ile sancılar görülür. Doğum bazen cerrahi müdahalelerle de yapılabilir. Bu durum sezaryen doğum Antalya olarak isimlendirilir. Sezaryen doğumda anne genel veya spinal anestezi altındadır. Yani ağrı hissi duymaz. Sezaryen doğumda bebeğin büyüklüğü veya doğum kanalına girme pozisyonu çok önemli değildir. Bunlara bağlı meydana gelebilen vajinada doku yırtılması gibi sorunlar sezaryen doğumda görülmezler. Sezaryen doğumla ilgili tüm süreçler doktor tarafından anne adayına özel olarak planlanır. Böylece bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için tüm değerlendirmeler yapılır, modern tıbbın tüm imkanları sevk edilir.

  Sezaryen doğum ve doğum planlama ile ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Nedir?

  Sezaryen doğum; bebeğin cerrahi müdahaleler yardımı ile dünyaya gelmesi işlemidir. Bu işlem ameliyathane koşullarında gerçekleşir. Sezaryen doğum sırasında anne anestezi altındadır. Yani doğal doğumun aksine doğum sırasında şiddetli ağrılar hissedilmez. Sezaryen doğum, normal doğumun mümkün olmadığı veya annenin sezaryenle doğum yapmak zorunda kaldığı durumlarda tercih edilebilir.

  Normal veya doğal doğum sırasında bebeğin iriliğine bağlı olarak bazı sorunlar yaşanabilir. Bebek doğarken vajinaya ve çevre dokulara zarar verebilir. Vajinanın genişlemesine, yıpranmasına ve hasar almasına yol açabilir. Bununla birlikte bebeğin doğum kanalına girme pozisyonu bebek açısından risk oluşturabilir. Sezaryen doğumla birlikte tüm bu riskler ortadan kaldırılır. Özellikle normal doğum açısından riskli bir durum söz konusuysa doktor mutlaka sezaryen kararı verir. 

  Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Sezaryen doğumun uygulanabileceği bazı durumlar şunlardır:

  • Normal veya doğal doğum sırasında karşılaşılan bazı problemler.
  • Plasentanın anormal yerleşimi, plasenta previa.
  • Bebeğin anne karnındaki pozisyonunda yaşanan değişimler.
  • Plasentanın erken ayrılması olarak bilinen plasenta dekolmanı.
  • Annenin, bebeğe bulaşma olasılığı olan bir hastalık taşıması.
  • Bebeğin aşırı iri olması.
  • Göbek kordonunda sarkma meydana gelmesi.
  • Annenin leğen kemiğinde veya kalça kemiğinde sorunlar bulunması.
  • Bebeğin doğum kanalına ters veya yan pozisyonda girmesi.
  • Annede kalp ve damar hastalıkları gibi çeşitli kronik hastalıklar bulunması.
  • Rahimde bulunan miyom ve polip gibi kitleler.
  • Annenin daha önce bir kadın hastalığı ile ilgili cerrahi operasyon geçirmiş olması.

  Bunlara ek olarak daha birçok durumda sezaryen doğum uygulanabilir.

  Sezaryen Doğum Antalya Kaç Kere Yapılır?

  Sezaryen doğumun kaç kere yapılabileceği konusunda bir sınırlandırma yoktur. Tamamen hastanın geçirilen ameliyattaki yapılan işlemler bir sonraki ameliyatta yapışıklık olarak karşımıza çıkabilir. Genelde iki veya üç defadan fazla sezaryen yapılması durumunda karın içi yapışıklıklar nedeniyle ameliyat zorlaşır ve cerrahın çok dikkatli çalışması gerekir. Ancak gerektiği durumlarda üçten fazla da sezaryen doğum yapılabilmektedir. Gebeliğin nasıl gerçekleşeceğine annenin sağlık durumuna ve gebeliğin gidişatına göre özel olarak karar verilebilir.

  Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılır Mı?

  Eğer herhangi bir sağlık engeli yoksa sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapılabilir. Ancak sezaryen doğumdan sonra bir süre beklenilmesi önerilir. Böylece dokular kendilerini onarabilirler ve normal doğuma hazır hale gelebilirler.

  Bir jinekoloji muayenesi ile sezaryen sonrası normal doğumun mümkün olup olamayacağı daha önceki kesi yerinin kalınlığı ve zaman gibi parametreler bakılarak değerlendirilebilir. Genelde bunun önünde bir engel yoktur.

  Sezaryen Doğum Antalya Nasıl Yapılır?

  Sezaryen doğum doktor tarafından anne adaylarına özel olarak planlanır. Bu süreç dahilinde doğum öncesi kontroller gerçekleştirilir. Hastanın anesteziye uygunluğu değerlendirilir. Sezaryen doğum sırasında en sık epidural anestezi uygulaması tercih edilir. Bu uygulama ile anne adayının belden aşağısı tamamen uyuşturulur. Böylece operasyon ağrısız gerçekleşir.

  Sezaryen sırasında anne adayının karın bölgesine, boyutu hemen hemen 10 santimetre civarında olan bir kesi atılır. Daha sonra kademe kademe kesiler atılarak rahme ve bebeğe ulaşılır. Bebek anne karnından çıkartıldıktan sonra dikiş uygulamaları gerçekleşir. Bebeğin sağlık durumu değerlendirilir. Tüm işlemler genelde bir saatten kısa bir sürede tamamlanır.

  Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Sezaryen doğum sonrası anne birkaç gün boyunca hastanede misafir edilir. Bu süre boyunca annenin ve bebeğin genel kontrolleri yapılır. Nabız ve tansiyon gibi vital bulgular düzenli olarak kontrol edilir. Annenin iyileşme sürecine sağlıklı bir adım atabilmesi için modern tıbbın tüm imkanları sevk edilir.

  Taburcu olunduktan sonra ameliyat bölgesinin bakımına dikkat edilmelidir. Düzenli bir şekilde dinlenmek, kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Ameliyat bölgesi 4 ila 6 hafta içerisinde büyük oranda iyileşecektir. Anne bu süreden daha önce, dikkatli olmak kaydıyla günlük yaşamına dönebilir. Sezaryen doğum yapan annelere, ameliyattan sonra rutin kontrollerini aksatmamaları önerilir.

  Antalya Sezaryen Doğum Fiyatları

  Sezaryen doğum ile bebek, cerrahi müdahaleler eşliğinde dünyaya gelir. Böylece normal doğum sırasında yaşanabilecek birçok sorun önlenmiş olur. Bu sorunlardan bazıları annenin ve bebeğin yaşamını tehlikeye atabilmektedir. Bu yüzden sezaryen uygulaması bazı durumlarda oldukça kritik ve gereklidir. Sezaryen doğum süreci doktor tarafından anneye özel olarak planlanır. Bu yüzden sezaryen doğum ücreti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Antalya sezaryen doğum fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button