Antalya Menopoz Tedavisi 

  Adet döngüsü, vücutta birtakım hormonların ve organların kontrolünde gerçekleşen ve doğurgan kadınlarda görülen önemli bir döngüdür. Bu döngü yumurtlamanın ve döllenmenin gerçekleşebilmesi; kadınların hormon dengelerini koruyabilmeleri ve çocuk sahibi olabilmeleri amacıyla gerçekleşir. Ergenliğe girişle başlayan âdet kanamaları, belirli bir yaştan sonra son bulurlar. Bu durum menopoz olarak bilinmektedir. Menopoz her kadının yaşadığı gayet doğal bir süreçtir. Bu süreç kendi içerisinde bazı zorluklar barındırır. Menopoza girilmesi ile birlikte kadınların hormon dengelerinde bazı değişimler görülür. Bu değişimler kişilerin günlük yaşantılarını ve sağlık durumlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Menopoz tedavisi de bu olumsuzlukları gidermek, menopoz sebebi ile oluşabilecek şikâyetleri önlemek amacıyla yapılır.

  Antalya menopoz tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

  Menopoz Nedir?

  Kadınlarda yumurtalamanın bitmesi ve adet döngüsünün son bulması ile başlayan döneme menopoz adı verilir. Menopoz döneminde kadınların vücudunda birtakım değişimler yaşanır. Östrojen gibi bazı hormonların salgılanması azalır, yumurtlama son bulur ve dolayısı ile adet kanamaları gerçekleşmez. Kadınlar menopoza girmeleri ile birlikte doğurganlıklarını yitirirler.

  Kadınlar genelde 45 ila 55 yaşları arasında menopoza girerler. Ülkemizde bu yaş aralığı ortalama olarak 46 ila 48 civarındadır. 46 yaşından daha erken ancak 40 yaşından sonra girilen menopoza ‘’erken menopoz’’ adı verilir. Kadınların 40 yaşından daha erken menopoza girme durumu ise tıp dilinde ‘’erken over yetmezliği’’ olarak isimlendirilir.

  Kadınlar yalnızca doğal bir süreçle veya bir hastalık sonucu menopoza girmezler. Buna ek olarak bazı hastalıkların tedavisi sonucu da menopoza girebilirler. Mesela rahmin ve yumurtalıkların alındığı cerrahi işlemlerden sonra da menopoz görülür.

  Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Menopoz belirtileri arasında en sık rastlanılanları şunlardır:

  • Sıcak basması, buna bağlı terleme.
  • Âdet döngüsünde düzensizlik, âdetin tamamen kesilmesi.
  • Kaygı bozukluğu, anksiyete, sinirlilik ve depresyon gibi duygu durum değişimleri.
  • Ağızda kuruluk ve diş eti rahatsızlıkları.
  • Eklem ve sırt ağrıları.
  • Cinsel istekte düşüş, libido azalması.
  • Hormon dengesinin bozulması ile metabolizmada yavaşlama, buna bağlı kilo alımı.
  • İdrar tutmada güçlük, idrara çıkma sıklığında artış.
  • Bazı üreme organlarında küçülmeler.
  • Kabızlık.
  • İdrar kesesinde sarkma.

  Bu belirtiler ve belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Menopoza girdiğinden şüphelenen hastalara, çeşitli olumsuzlukların önlenebilmesi için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

  Menopoza Neden Girilir?

  Menopoz kadınlar için oldukça doğal bir süreçtir. Herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın, belirli bir yaşın üzerindeki kadınlar yumurtlamayı bırakırlar ve menopoza girerler. Buna ek olarak bazı hastalıklar ve cerrahi tedaviler; kadınların erken yaşta menopoza girmesine sebep olabilir.

  Menopoza Kaç Yaşında Girilir?

  Dünyada menopoza girme yaşı ortalama olarak 45 ila 55 yaşları arasındadır. Ülkemizde ise kadınlar genelde 46 ila 48 yaşları arasında menopoza girebilirler. Menopoza 45 yaşından sonra girildiği takdirde genelde bir sorun olduğu düşünülmez. 45 yaşından önce başlayan menopozlar erken menopoz olarak değerlendirilir, farklı kontroller ve tedavi yaklaşımları gerekebilir. Ancak menopoza 40 yaşından da erken girildiyse bu duruma ‘’erken over yetmezliği’’ adı verilir. Bu durum halk arasında erken yumurtalık yetmezliği olarak da bilinir. Hormon dengesini sağlamak adına erkenden tedavi gerekebilir.

  Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Menopoz tedavisi; menopoz sebebi ile bozulan hormon dengesini yeniden sağlamak ve ortaya çıkabilecek bazı sağlık sorunlarına karşı düzenli kontroller gerçekleştirmek suretiyle yapılır. Hormon dengesini yeniden sağlamak amacı ile hormon replasman tedavisi ve biyoeşdeğer hormon yerine koyma tedavisi olarak bilinen uygulamalar  yapılabilir. Antalya Biyoeşdeğer hormon tedavisi Artık günümüzde polpülerliğini artırmaktadır. Ve kişiye özel tedavi planlanır.

  Hormon Replasman Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Hormon replasman tedavisi, menopozla birlikte azalan östrojen hormonunun; haplar ve enjeksiyonlar ile vücuda takviye edilmesidir. Böylece östrojen azalmasına veya yokluğuna bağlı olarak ortaya çıkabilecek sağlık sorunları önlenmiş olur. Östrojen ve progesteron hormonları arasındaki hassas denge korunur.

  Hormon replasman tedavisinden önce hastalar üzerinde; kan ve idrar testleri, hormon testleri, smear testi ve görüntüleme teknikleri ile yapılan birtakım incelemeler yapılabilir. Böylece tedavi planlaması hastanın ihtiyaçlarına en uygun şekilde yapılmış olur.

  Menopoz Tedavisi Fiyatları Antalya

  Menopoz kadınlar için oldukça doğal bir süreçtir. Ancak her ne kadar doğal olsa da bu sürecin bazı zorlukları vardır. Vücut üzerinde hasta için oldukça rahatsız edici olabilen değişimler yaşanır. Bu değişimlere bazı durumlarda sağlık problemleri de eşlik edebilir. Bu yüzden menopoza giren kadınlara, bir an önce alanında uzman bir kadın doğum doktoru ile görüşmeleri önerilir. Böylece olası hastalıklara karşı önlemler erkenden alınabilir, hormon replasman tedavisi . Biyoeşdeğer hormon tedavisi gibi uygulamalar ile vücuttaki hassas hormon dengesi korunabilir.

  Menopoz tedavisi hastaya özel planlamalar içerir. Bu yüzden menopoz tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Antalya menopoz tedavisi ve hormon replasman tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.


  Call Now Button