Blog geri dön
Kızlık Zarı Sürtünmeyle Bozulur mu

Kızlık Zarı Sürtünmeyle Bozulur Mu?

Kızlık zarı sürtünmeye bağlı olarak bozulmayabilir. Ancak sürtünme eyleminin nasıl gerçekleştiğine göre kızlık zarı zarar görebilir veya zedelenebilir. Eğer tam bir yırtılma gerçekleşmemişse ilk cinsel ilişki sırasında kanamanın görülmesi beklenir.

Kızlık Zarına Zarar Veren Şeyler Nelerdir?

Kızlık zarı birçok farklı sebepten zarar görebilmektedir. Bu sebepler arasında en sık rastlanılanları şunlardır:

  • Ağız fiziksel aktiviteler kızlık zarını zedeleyebilir.
  • Sportif faaliyetler sonucu kızlık zarı zarar görebilir.
  • Kızlık zarı vajinaya alınan darbeler sonucu zedelenebilir.
  • Mastürbasyon sırasında kızlık zarı zarar görebilir.
  • Tampon kullanımı sebebiyle kızlık zarı yırtılabilir.
  • Cinsel birleşme, vajina içerisine parmak veya yabancı bir cisim sokmak kızlık zarının zarar görmesine yol açabilir.
  • Trafik kazaları gibi fiziksel travma kaynakları sonucu kızlık zarı hasar görebilir.

Kızlık zarı oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bazı kişilerde ağır egzersizler yapmak bile kızlık zarının zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden kızlık zarı ile ilgili hassasiyeti olan bireylere; sert bir şekilde mastürbasyon yapmamaları, vajinalarına darbe almaktan kaçınmaları, bazı ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmaları önerilir. 

Kızlık Zarına Zarar Geldiğini Nasıl Anlarız?

Kızlık zarı vajina girişinin birkaç santim içerisinde bulunur. Yırtıldığında vajina girişinde hafif bir ağrı hissedilebilir. Lekelenme tarzı kanama görülebilir. Ancak bazı kişilerde kızlık zarının zarar görüp görmediğini bu gibi belirtilerden anlamak mümkün değildir. Çünkü kızlık zarları her zaman kanamayabilirler. Kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlamanın en iyi yolu alanında uzman bir kadın doğum doktoru ile görüşmektir. Kadın doğum uzmanları, Kızlık Zarı Muayenesi adı verilen bir uygulama ile kızlık zarını incelerler. Böylece kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı kesin olarak anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları Antalya

Kızlık zarı cinsel ilişki haricinde birçok sebepten zarar görebilmektedir. Sosyokültürel olarak bazı ülkelerde kızlık zarına biyolojik amacından çok daha büyük anlamlar yüklenir. Bu da bazı kadınların kızlık zarlarını muayene ettirmek ve gerekirse zarlarını diktirmek istemelerine sebep olabilir. Kızlık zarı muayenesi hasta mahremiyetine büyük bir önem vererek gerçekleşir. Kızlık zarı muayenesi veya kızlık zarı dikimi ile ilgili bilgiler hiçbir kişi ve kurum ile paylaşılmaz. Muayene ve dikim süreci kişinin taleplerine ve ihtiyaçlarına özel olarak planlanır. Bu yüzden kızlık zarı muayenesi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Konu hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Kızlık Zarı Muayenesi ve Kızlık Zarı Dikimi isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

Antalya kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button