Blog geri dön
Kürtaj Riskleri

Kürtaj Riskli Midir?

Kürtaj, uzman bir doktor tarafından ideal koşullar altında gerçekleştirildiği takdirde oldukça düşük riskli bir operasyondur. Bu riskler gebeliğin ilerleme durumu ve hastanın rahim yapısı ile ilgili olabilir. 

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Her ne kadar düşük de olsalar kürtaj uygulamasının riskleri şunlardır:

  • Uygulama sırasında ideal olmayan şartlar sebebi ile veya iyileşme sürecinde düşük hijyen sebeplerden enfeksiyon görülebilir.
  • Bir miktar kanama meydana gelebilir.
  • Rahim içi yapışıklıklar oluşabilir.
  • Kürtaj işleminden sonra rahim içerisinde parça kalabilir.
  • Kürtaj işlemi sonrasında gebelik devam edebilir.
  • İşlem sırasında rahim zarar görebilir.

Bunların oldukça düşük riskler olduğunu unutmamak gerekir. Alanında uzman bir kadın doğum doktoru tarafından yapılan kürtaj uygulaması oldukça güvenlidir. 

Kürtaj Tehlikeli Mi?

Kürtaj uygulaması tehlikeli değildir. Kürtaj uygulamasını veya diğer tıbbi uygulamaları tehlikeli yapan en önemli faktör; bu uygulamaların merdiven altı diye tabir edilen şartlarda gerçekleşmeleridir. Bu yüzden kürtaj yaptıracak hastalara alanında uzman bir hekimle görüşmeleri; kürtajın uygun bir hastanede veya klinikte gerçekleşeceğinden emin olmaları tavsiye edilir. Böylece kürtajın hemen hemen tüm riskleri önlenebilir.

Kürtajın doğurganlığı etkilemediği, kişinin sonradan hamile kalmasına engel olmadığı unutulmamalıdır. 

2. ve 3. Kere Kürtaj Olmak Riskli Midir?

Kürtajın kaç defa gerçekleştiği kürtaj risklerini arttırmaz. Bu riskler her kürtaj işlemi için aynıdır ve hemen hemen aynı oranlardadır.

Kürtaj Fiyatları Antalya

Kürtaj genelde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan bir uygulamadır. Ancak bazı durumlarda rahim üzerinde incelemeler yürütmek veya rahim içerisinde kalan parçaları temizlemek için de tercih edilebilir. Her tıbbi uygulamanın olduğu gibi kürtajın da bazı riskleri vardır fakat bu riskler oldukça düşüktür. Kürtajı risklerini arttırabilecek en önemli faktör; kürtajın bu işlemi yapmaya yetkisi ve becerisi olmayan kişilerce gerçekleştirilmesidir. ‘’Merdiven altı kürtaj’’ uygulamaları kişinin yalnızca rahmini değil hayatını da riske atabilir. Bu yüzden kürtaj olmak isteyen kadınlara doktor seçimini dikkatli yapmaları önerilir. Uzman ve tecrübeli bir doktor tarafından yapılan kürtaj işlemleri hasta için oldukça kolay ve konforlu bir süreçtir. Kürtaja dahil olan tüm süreçler doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden Antalya kürtaj fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Kürtaj ücreti ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button