Blog geri dön
Smear Testi Antalya

Antalya Smear Testi 

Smear testi sayesinde rahim ağzında meydana gelebilecek hücresel mutasyonların ve kansere yol açabilecek hücrelerin tespiti yapılabilir. Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Önlenmediğinde veya erkenden teşhis edilip tedavi edilmediğinde kişinin ölümüne sebep olabilen rahim ağzı kanseri, smear testi sayesinde teşhis edilebilir.

Smear Testi Nedir?

Smear testi, rahim ağzı kanserini ve kansere yol açabilecek hücrelerin varlığını tespit etmek için kullanılan bir testtir. Aktif bir cinsel hayata sahip olan kadınlara düzenli aralıklarla smear testi yaptırmaları tavsiye edilir. Böylece rahim ağzı kanserine sebep olabilecek mutasyonlu hücreler, kanserli lezyonlar ve enfeksiyonlar erkenden teşhis edilebilir. Erkenden teşhisi yapılan kanser hastalıklarının çok daha yüksek bir başarı oranı ile tedavi edilebileceklerini unutmamak gerekir.

Smear Testi Neden Yapılır?

Birden fazla cinsel partneri olmuş, HPV enfeksiyonuna deneyimlemiş veya A vitamini düşüklüğü yaşayan hastalarda rahim ağzı kanseri görülebilir. Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen 6. kanser hastalığıdır. Ayrıca kadınlarda en çok ölüme yol açan durumlar arasında da 10. sırada yer alır. Bu da rahim ağzı kanserini, kadınlar için mümkün mertebe kaçınılması, yakalanıldığında ise erkenden tedavi edilmesi gereken bir hastalık yapar.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testine dair tüm süreçler doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bu süreçler arasında test zamanının belirlenmesi de yer alır. Test tarihi genelde âdet kanamasından 10 ila 20 gün sonra olacak şekilde belirlenir. Testten önce en az 48 saat boyunca cinsel birliktelikte bulunmamak, vajinayı yıkamamak ve vajinaya herhangi bir ilaç uygulamasında bulunmamak gerekir. Aksi takdirde test sonuçları yanlış çıkabilmektedir.

Smear testi tamamen ağrısız bir uygulamadır. Test sürecinde vajina içerisinden rahim ağzına ulaşılır. Daha sonra ise küçük bir fırça yardımı ile rahim ağzından hücre örneği alınır. Alınan hücre örnekleri laboratuvar ortamında detaylı olarak incelenir. Bu inceleme sırasında kanserli hücrelerin veya kansere dönüşebilecek hücrelerin varlığı araştırılır. Testin pozitif çıkması durumunda kolposkopi adı verilen ve rahim ağzını incelemek için yapılan görüntüleme tekniğine başvurulabilir. Yine doktor istemine bağlı olarak hastaya HPV testi uygulanabilir.

Smear Testi Antalya Fiyatları

Rahim ağzı kanseri ve rahim ağzı kanserine yol açabilecek hücre düzensizlikleri smear testi sayesinde tespit edilebilir. Böylece rahim ağzı kanserine karşı önlemler alınabilir veya kanser tedavisine erkenden başlanabilir. Smear testinin tüm süreçleri doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden Antalya smear testi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Antalya smear testi ücreti ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen’den randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button